Orta öğretim birinci sınıf dil ve anlatım dersi yazılı sınav soruları üzerine bir alan araştırması
An area survey about the essay examinations questions in language and expression course of first grade of secondary schools
- Tez No: 207041
- Danışmanlar: PROF.DR. LEYLA KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Bu çalısma ile, Dil ve Anlatım dersi yazılı sınavlarında kullanılan soruların ölçme ve degerlendirme niteliklerinin ortaya konulması amaçlanmıstır. Örneklem olarak Kırsehir ili belirlenmis ve soruların niteliklerinin ortaya çıkarılması için örneklemde yer alan 38 Türk Dili ve Edebiyatı ögretmeninden 2006-2007 egitim ögretim yılı I. dönemine ait 555 yazılı sorusu toplanmıstır. 9. sınıf Dil ve Anlatım dersi yazılı soruları toplandıktan sonra ögretmenlere 50 maddelik bir anket uygulanmıstır. Bu anketin I. bölümünde mezun olunan okul, bölüm, cinsiyet, kıdem yılı, ölçme ve degerlendirmeye yönelik hizmet içi egitim alınıp alınmadıgı hususu ile ilgili sorular yer almaktadır. Anketin II. bölümünde ise ögretmenlerin ölçme ve degerlendirme konusunda tutumlarını ortaya çıkarmaya yönelik sorular bulunmaktadır. I. bölümdeki kisisel bilgiler ile II. bölümdeki sorulara verilen cevaplar karsılastırılmıstır. Ögretmenlerin ölçme ve degerlendirme ile ilgili görüslerinin cinsiyet, mezun olunan okul ve bölüm, hizmet içi egitim alıp almama gibi kisisel bilgiler ile anlamlı bir iliskisi tespit edilememistir, ancak kıdem yılı ile ölçme ve degerlendirme nitelikleri arasında dogru yönde bir anlamlılıgın oldugu tespit edilmistir. Yazılı sınavlarda hazırlanan soruların niteliklerinde 21-25 yıl kıdem ile 6-10 yıl kıdem arasında birinci lehine anlamlı fark oldugu bulunmustur. Yani hizmet süresi daha fazla olan ögretmenlerin ölçme degerlendirme bakımından daha nitelikli sorular sordukları söylenebilir. Egitim-ögretim yılının I. döneminde okullardan toplanan sorular, Bloom'un taksonomisi esas alınarak sınıflandırılmıstır. Toplanan 555 sorunun 305'inin (%54,95) bilgi, 37'sinin (%6,66) kavrama, 206'sının (%37,11) uygulama, 3'ü (%0,54) analiz, 4'ü (%0,72) sentez düzeyindedir. Degerlendirme düzeyinde soru ise tespit edilememistir. Ögretmenlerin anket sorularına verdikleri cevaplardan elde edilen veriler ile yazılı sorularının arastırmacı tarafından degerlendirmesinden elde edilen veriler karsılastırılmıstır. Bu verilerin karsılastırılması sonucunda ögretmenlerin teorik bilgileri ile uygulamaları arasında farklılıklar oldugu tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, measurement and evaluation quality of Language and Expression course essay examination questions were investigated. To identify the quality of questions, totally 555 essay questions from 38 Turkish Language and Literature course teachers from Kırsehir were collected in 2006-2007 first semester. Also a questionnaire which consisted of 50 items was applied to these teachers. In the first part of the questionnaire, there were questions to collect general information about teachers. In the second part, there were questions to identify the attitudes of teachers towards measurement and evaluation. Then, the answers for the first part of the questionnaire and the second part were compared. There was not a significant relationship between the mesarument and evaluation quality of essay questions and personal properties such as gender, the universty and department graduated from and inservice training attended. On the other hand, a significant relationship between the measurement and evaluation quality of exam questions and seniority of teachers was found. The quality of questions prepared by teachers with 21-25 years seniority were found higher than the questions prepared by teachers with 6-10 years seniority. The questions collected from teachers in the first semester were classified according to the Bloom?s taxonomy. 305 (%54,95) of questions were in knowledge level, 37 (%6,66) of questions were in comprehension level, 206 (%37,11) of questions were in application level, 3 (%0,54) of questions were in analysis level and 4 (%0,72) of questions were in synthesis level. In addition, there were no questions found in evaluation level. Lastly, data collected from the answers given to the questionnaire by teachers and data collected from evaluation of essay questions by the researcher were compared. As a result, it was found that there is a difference between the theoritical knowledge of teachers and their applications.