Lise tarih programında yer alan geleneksel ve demokratik değerlere yönelik öğrenci tutumlarının ve görüşlerinin çeşitli değişkenler açısından değerlendirilmesi
The assesment of student attitudes and views towards traditional and democratic values in the history programme of high school in terms of various variables
- Tez No: 207042
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
ÖZET Bu arastırmada lise 1, 2 ve 3. sınıf öğrencilerinin lise tarih programlarında yer alan geleneksel ve demokratik değerlere yönelik öğrenci tutumlarının ve görüslerinin cinsiyete, sınıf düzeylerine ve okullara göre değisip değismediğine bakılmıstır. Çalısmada geleneksel ve demokratik değer ölçeği hazırlanmıs ve hazırlanan bu ölçekle öğrenci görüsleri alınmıstır. Ayrıca Cumhuriyet döneminde kabul edilen tarih programları incelenmis, bu programların amaçlar ve açıklamalar bölümünde yer alan değer ifadeleri belirlenmistir. Cumhuriyet döneminde lise tarih programlarına 1971 yılında amaçların konulduğu görülmüstür. Arastırmanın evrenini lise1, 2 ve 3. sınıf öğrencileri, örneklemini ise 2005? 2006 eğitim-öğretim yılında anket çalısmasına katılan; Ankara Mamak Anadolu ?mam Hatip ve Mamak ?mam Hatip Lisesi, Ankara Mamak Kutludüğün ?MKB ÇP Lisesi. Bingöl Anadolu Lisesi, Denizli Anadolu Lisesi, Giresun Anadolu Öğretmen Lisesi, ?stanbul Besiktas Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi Mersin Silifke Anadolu Lisesi ve Sanlıurfa Mehmet Günes Anadolu Öğretmen Liselerinin 1, 2 ve 3. sınıfında bulunan 824 öğrenci olusturur. Gelistirilen ölçek yoluyla elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmistir. Değerlerin belirlenmesinde aritmetik ortalama ve standart sapma, okullar ve sınıfları karsılastırırken tek yönlü varyans (ANOVA), cinsiyetlere göre yapılan karsılastırmada t-testi kullanılmıstır. Ankete katılanların görüsleri arasında anlamlı fark olup olmadığı (p< .05) seviyesinde test edilmistir. Arastırmada elde edilen bazı sonuçlar sunlardır: Okulların demokratik değerlere, geleneksel değere oranla daha fazla katılım gösterdikleri görülmüstür. iii Cinsiyete göre yapılan t-testi sonucunda kız öğrencilerin demokratik değerlere erkek öğrencilere göre daha fazla katılım gösterdiği, erkek öğrencilerin de geleneksel değerlere kız öğrencilere göre daha fazla katılım gösterdiği görülmüstür. Sınıflara göre yapılan karsılastırmada 1. sınıf öğrencilerinin değer ifadelerine diğer sınıflara göre olumlu yönde daha fazla katılım gösterdiği görülmüstür. Sonuç olarak tarih dersinde geleneksel ve demokratik değerlerin önemli ölçüde aktarılabildiği söylenebilir. Tarih programlarının amaçlar ve açıklamalar bölümünde geleneksel ve demokratik değerleri kazandırmayı amaçlayan hedeflerin olduğu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, differences according to gender, level and the school in the grade 10, 11, and 12 students? attitudes towards traditional and democratic values in high school history course curriculum are examined in this study. Traditional and Democratic Values Scale were prepared and the students? opinions were asked. However, all the history course curricula accepted throughout the Republican Age, and expressions about values placed in aims and explanation sections of these curricula are designated. It is seen that the aim section was put into high school curriculum in 1971 in Republican Age. The universe of this study is comprised by grade 10, 11, and 12 students and the sample of this study is composed of totally 824 students from Ankara Mamak Anatolian ?mam Hatip and Mamak ?mam Hatip High School, Ankara Mamak Kutludüğün ?MKB Mulitprogram High School, Bingöl Anatolian High School, Denizli Anatolian High School, Giresun Anatolian Teacher High School, ?stanbul Besiktas Sakıp Sabancı Anatolian High School, Mersin Silifke Anatolian High School ve Sanlıurfa Mehmet Günes Anatolian High School. The data gathered by the developed scale is analyzed by using SPSS software program. Arithmetic Mean and standard deviation are used to determine the values; one way variance (ANOVA) is used to compare the levels and schools; t-test is used to compare the gender differences. Some of the results gained in this study are: It is seen that schools tend to participate in democratic values more than traditional ones. t-test results, according to the gender, it is seen that while female students tend to participate in democratic values more than male students, male students tend to participate in traditional values. v As a result, it can be said that traditional and democratic values are successfully transferred in history classes. The objectives aiming to make students acquire traditional and democratic values are seen in aims and explanation sections of history curricula.