Ulusal ve uluslararası düzenlenen çocuk resim yarışmalarının sanat eğitimindeki yeri ve önemi
The importance of painting competitions organised on the national and international stage for the education of the art
  1. Tez No: 207050
  2. Yazar: HÜLYA ERDEM ÖZBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN PARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mesleki Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET ULUSAL VE ULUSLARARASI DÜZENLENEN ÇOCUK RESİM YARIŞMALARININ SANAT EĞİTİMİNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ ÖZBAŞ ERDEM, Hülya Yüksek Lisans Mesleki Resim Eğitimi Bilim Dalı Tez Danışmanı Prof. Dr. Gülsün PARLAR Haziran 2007 ?Ulusal ve Uluslararası Düzenlenen Çocuk Resim Yarışmalarının Sanat Eğitimindeki Yeri ve Önemi? adlı tezimin amacı düzenlenen yarışmaların Sanat eğitimi içindeki önemini vurgulayıp olumlu ve olumsuz etkilerini ortaya çıkarıp en doğru şekilde yapılması için tespitlerde bulunup öneriler sunmaktır. Sanat eğitimi ve bu eğitimi yaygınlaştırılması okullarda başlamaktadır. Sanatta öğretimin gerekliliği kendini ilköğretimde daha çok hissettirir. Resim yarışmaları da sanat eğitiminin bir uzantısıdır. İlköğretim yıllarında resim yarışmaları gibi sosyal ve yaratıcı etkinliklerle olumlu gelişmeler kaydedebiliriz. Araştırmamızla ilgili literatür taraması yapılmış, ayrıca görüşme formu düzenlenerek sanat eğitimcilerinin görüşleri alınarak elde edilen verilerle araştırmamıza çözüm aranmıştır. Ayrıca 1997-2007 yılları arasında düzenlenen yarışmalardan şartnameler örneklerine yer verilerek incelenmiştir. Elde edilen bulgulara dayanarak ortaya çıkan sonuçlar özetle şöyledir. Yarışma şartnameleri açıklayıcı nitelikte olup gerekli bilgileri içermelidir Şartnamelerdeki eksiklikler yarışmalara olan ilgiyi azaltıp, yarışmanın amacına ulaşmasını ve işleyiş sürecini etkiler. İncelenen duyurularda seçici kurulun göz ardı edildiği görülmüştür. Seçici kurulların belirtilmesi, alanında uzman kişilere yer verilmesi yarışmalara olan güveni arttırıp yarışmaların sanat eğitimi açısından niteliğini arttıracak, katılımların artmasına neden olacaktır. Sanata katkısı, sosyal ve kültürel gelişim açısından yarışmaların daha etkili olabilmesi için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Yarışma konuları, çocukların yaş seviyesine uygun, araştırma yapmaya teşvik edici, ilgilerini canlı tutacak, bedensel, kültürel ve toplumsal gelişimine olumlu katkılar sağlayacak yönde olması iv gerekmektedir. Yarışmayı düzenleyen kurum ve kuruluşlar yarışmanın her aşamasında uzmanlara başvurup, ödül ve sergilemeye gerekli önemi verip resim yarışmalarının sanat eğitimi içindeki etkisini arttıracak, resim sevgisi kazandıracak tavır sergilemelidirler. İlköğretimde sanat eğitimi, genel eğitimin bütünleyici ve birleştirici bir öğesidir bu nedenle sanat eğitimine daha fazla ağırlık verilmelidir. Resim yarışmalarının da sanat etkinlikleri içinde yer alması için yarışmaların çok iyi organize edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE IMPORTANCE OF PAINTING COMPETITIONS ORGANISED ON THE NATIONAL AND INTERNATIONAL STAGE FOR THE EDUCATION OF THE ART ÖZBAŞ ERDEM, Hülya Graduate Thesis, Technical Art Training Discipline Thesis Adviser: Prof. Dr. Gülsün Parlar June 2007 The aim of my thesis called `The importance and the place of painting competition among children organized on the national and international stage? is to emphasize the importance of organized competitions on the education of the art ,to show positive and negative effects of these competitions and to make suggestions for the best organization of competition. The education of the art started to become widespread in the schools. It is more necessary in the primary school. In the years of primary school, there are positive effects of the social and creative activities like painting competition. Literature analyses were made study .Also, opinions of the art educator were taken and solutions was tried to find with the help of being obtained data. In the competitions organized between 1997-2007, the specifications were analyzed with the examples. The results found based on the finding are below; The competition specifications should be in the quality of explanatory and contain the necessary information because the deficiency in the specifications decreases the involvement and affects attaining the competitions objects and the process of checking. When the announcements are looked over, it is seen that selective committee was disregarded. Being noted the selective committees and giving opportunity to the experts increase the confidence to the competitions and the number of the participants. To be more effective in terms of social and cultural development ,there are some points demanding to be careful .The subjects in the competitions should be suitable for children age , encouraging to research and help the cultural and social development .The associations and institutions organizing the competition should vi always ask for advice, give necessary importance to the exhibitions and awards ,try to increase the positive effects of the competitions on the education of the art and bring in love to the painting. To sum up, in the primary school, education of the art is a supplementary and connective factor of the general education, so it was given more importance to the education of the art. Competitions should be organized well in order that painting competitions find a place in the art activities.