İlköğretim fen bilgisi öğretmenliği ve sınıf öğretmenliği birinci sınıfında okuyan öğretmen adaylarının fen ve teknoloji okuryazarlık düzeyleri
Preservice science teachers' and preservice primary school teachers' level of science and technology literacy
- Tez No: 207049
- Danışmanlar: PROF.DR. FİTNAT KAPTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET İLKÖĞRETİM FEN BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ VE SINIF ÖĞRETMENLİĞİ BİRİNCİ SINIFINDA OKUYAN ÖĞRETMEN ADAYLARININ FEN VE TEKNOLOJİ OKURYAZARLIK DÜZEYLERİ YETİŞİR, Mehmet İkbal Doktora Tezi, Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı Tez Danışmanı: Fitnat KAPTAN Temmuz ? 2007 Bu araştırmada, sınıf öğretmenliği ve fen bilgisi öğretmenliği adaylarının temel fen ve teknoloji okuryazarlık (TFTO) düzeyleri incelenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, öğretmen adaylarının TFTO düzeylerinin bazı demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediği ve fen alanına yönelik tutum puanları ile anlamlı bir doğrusal ilişki sergileyip sergilemediği araştırılmıştır. Öğretmen adaylarının TFTO düzeylerini incelemek üzere ?Test of Basic Scientific Literacy? (TBSL) adlı ölçek uzman görüşleri alınarak Türkçeye uyarlanmıştır. Öğrencilerin fen alanına yönelik tutumlarını belirlemek üzere 11 maddeden oluşan ?Fen Alanına Yönelik Tutum Ölçeği? kullanılmıştır. TBSL ölçeğinin geçerlik çalışması için yapılan pilot uygulamada toplam 415 öğretmen adayına bu ölçek uygulanmıştır. Toplanan veriler doğru (1) ve yanlış (0) şeklinde kodlanmış; Bilimin Doğası, Bilimsel İçerik Bilgisi ve Fen ? Teknoloji ? Toplum alt testleri ve ölçeğin tamamı için KR20 değerleri hesaplanmıştır. Araştırmaya, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden 209 kişi; Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden de 241 kişi olmak üzere toplam 450 öğretmen vi adayı katılmıştır. Toplanan verileri analiz etmek amacıyla bağımsız gruplar için pearson korelasyon, t-testi ve tekyönlü ANOVA istatistik yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının TFTO düzeylerinin araştırma kapsamında belirlenen bazı demografik değişkenler bakımından farklılık göstermediği ortaya çıkmıştır. Genel olarak öğretmen adaylarının TFTO düzeyleri ile fen alanına yönelik tutumları arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Sadece fen bilgisi öğretmenliği adaylarının ÖSYS puanları ile TFTO düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PRESERVICE SCIENCE TEACHERS? AND PRESERVICE PRIMARY SCHOOL TEACHERS? LEVEL OF SCIENCE AND TECHNOLOGY LITERACY YETİŞİR, Mehmet İkbal Doktoral Thesis, Primary School Teaching Adviser: Fitnat KAPTAN July ? 2007 This paper, tries to analyze the level of science and technology literacy, of pre-service teachers of primary school teaching and science teaching programme. For that reason, this study examines whether the pre-service teachers? level of science and technology literacy differs in respect of some demographic features and whether they tend to present a meaningful linear relation to attitude points linked to science field. `Test of Basic Scientific Literacy? (TBSL) scale was used to investigate the pre-service teachers? level of TBSL, the scale was adapted to Turkish by taking experts? view into account. The pre-service teachers? attitude toward science was investigated by ?Attitude Toward Science Scale? which consists of 11 items. In the pilot-application, which was done for validity of TBSL scale, the scale was applied to 415 students. All findings obtained from these pre-service teachers were totally encoded as true (1) and false (0). KR20 reliability coefficient was calculated for Nature of Science, Science Content and Science-Technology- Society which are subtest of TBSL and TBSL. 209 pre-service teachers from Faculty of Education at Hacettepe University, and 241 pre-service teachers form Faculty of Education at Gazi University, were viii included in this study. Hence the data were collected from 450 pre-service teachers. Pearson correlation, independent sample t-test and one-way ANOVA statistical methods were used to analyze all data. The results of this study indicate that the pre-service teachers? level of TBSL doesn?t show any difference in respect of some demographic variables. Generally, it was found that there was a meaningful relationship between all pre-service teachers? level of TBSL and attitudes towards science field. However, a meaningful relationship between the OSYS points and the level of TBSL was only found out for pre-service science teachers.