Türkçe(1-5. sınıflar dersi öğretim programının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of Turkish teaching programme on the basis of teachers' views
- Tez No: 207057
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYATİ AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Eğitim kalkınmanın temelini oluşturmaktadır. Kalkınmanın sağlam ve sürdürülebilir bir yapıda gerçekleşmesi için; insan kaynaklarının gelişimine öncelik vermek, gelişen teknolojileri takip etmek, bireylerle sağlıklı iletişim kurmak ve iyi organize olabilmek gerekmektedir. İyi bir iletişim kurmak ise bireylerin dinleme, anlama, konuşma ve yazma becerilerinin gelişmesine bağlıdır. Bireyler bu becerileri Türkçe Dersi sayesinde kazanıp, hayata hazırlanmaktadırlar. 2004 yılında hazırlanan Türkçe Ders (1-5.sınıf) Programı; öğrencileri düşündüren, düşündürürken bilgilendiren, ön bilgileri ile karşılaştırmalar yapıp, sonuçlara ulaşmalarını sağlayan bir yapıya sahiptir. Öğretmenlerin programa bakış açılarını belirlemek ve öğrenciler üzerindeki etkilerini tespit etmek amacıyla (kazanım, temalar, öğrenme-öğretme süreci, ölçme ve değerlendirme vb.) bu araştırma yapılmıştır. Bu araştırmaya, Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı Ankara ili Etimesgut, Yenimahalle ve Çankaya ilçelerinde bulunan 46 Devlet ve özel ilköğretim okullarında görev yapan 360 sınıf öğretmeni katılmıştır. Elde edilen bulgulara göre Türkçe Ders (1-5.sınıf) Programını öğretmenlerin önemli bir çoğunluğu benimsemektedir. Ancak, Programın ölçme ve değerlendirme bölümünü benimseme oranı % 50'nin altındadır. Devlet okullarında çalışan öğretmenlerin programı benimseme oranları, özel okullarda çalışan öğretmenlere göre daha düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Education is a base for development. For a solid and sustainable development, it is necessary to give priority to human resources, to follow up recent developments in technology, to have a good communication among human beings and to get better organized. To have a good communication depends on the development of listening, understanding, speaking and writing skills of human beings. Human beings acquire skills and get ready for rest of their life with Turkish courses. Turkish Teaching Programme (1-5 classes) prepared in 2004 has a good structure that makes students think, learn while thinking, use prior knowledge and reach results. The aim of this research is to define viewpoint of teachers on Turkish Teaching Programme (1-5 classes) and effects of that on students (attainment, theme, learning and teaching process, measurement and evaluation etc). Three hundred and sixty teachers participated in this research from 46 state and private primary schools placed in the district of Etimesgut, Yenimahalle and Çankaya in Ankara. According to the results of the survey, most of the primary school teachers are in favour of the new Turkish Teaching Programme (1-5 classes). However, the measurement and evaluation section of the programme has less then 50 % support. In addition, It has been observed that the teachers who work for the state schools give less support to Turkish Teaching Programme then that of the private schools. By using these results of the survey, some suggestions have been put forward for the enhancement of the programme.