Halk eğitimi merkezlerinde el nakış kurs programına ilişkin hazırlanan antep işi öğretim programının etkililiğinin saptanması
Determining of the efficiency of the antep style teaching programme to be used for the hand embroidery programmes in the folk education centers
- Tez No: 207056
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURSEL BAYKASOĞLU, DOÇ. DR. GÜZİN SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Crafts, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
ÖZET HALK EĞİTİMİ MERKEZLERİNDE EL NAKIŞI KURS PROGRAMINA İLİŞKİN HAZIRLANAN ANTEP İŞİ ÖĞRETİM PROGRAMININ ETKİLİLİĞİNİN SAPTANMASI Feriha Dur Ercan El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı 1.Tez Danışmanı: Yard. Doç. Nursel Baykasoğlu 2.Tez Danışmanı: Doç. Dr. Güzin Subaşı Nisan-2007 Bu araştırmada, halk eğitimi merkezlerinde uygulanan el nakışı kurs programı doğrultusunda Antep işi öğretim programı hazırlanarak, programın etkililiği saptanmıştır. Araştırma üç aşamalı gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada araştırmacı tarafından Antep işi tekniği ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Tarama sonucunda; Antep işi işleme tekniğinin gelişimi, kullanılan araç-gereçler, desen ve kumaş özelliği ve işleme teknikleri saptanarak analizleri yapılmıştır. İkinci aşamada öğretim programının hedef ve hedef davranışları belirlendikten sonra ünite düzenleme çizelgesi hazırlanarak, öğretim programı oluşturulmuştur. Bilgi ve işlem yaprakları doğrultusunda ölçme araçları geliştirilmiştir. Bilişsel alan davranışlarını ölçmek amacıyla hazırlanan ölçme aracının geçerliliğini belirlemek için uzman görüşü alınmış, daha sonra 16 kursiyere uygulanarak testi yarılama yöntemiyle güvenirlik çalışması yapılmıştır. Araştırmacı tarafından süreç değerlendirme ölçeği ve ürün değerlendirme ölçekleri geliştirilerek geçerliklerini belirlemek için, uzman görüşüne başvurulmuştur. Araştırmanın üçüncü aşamasında hazırlanan öğretim programının uygulanmasına geçilmiştir. Bilgi testi ve akademik benlik kavramı ölçeği; öğretim programı başında ve program sonunda ön test-son test olarak uygulanmıştır. Süreç değerlendirme ve Ürün değerlendirme ölçekleri, öğretim programı süresince araştırmacı ve iki öğretmen tarafından gözlem yapılarak değerlendirilmiştir. Süreç değerlendirme ölçeği ve ürün değerlendirme ölçeklerinden elde edilen verilerin aritmetik ortalamaları alınmıştır. Araştırma evrenini, halk eğitimi merkezlerinde uygulanan Çankaya Halk Eğitimi Merkezi'nde el nakışı kurs programına devam eden on altı kursiyer oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesi amacıyla ?Bilgi Testi Ön-Son test puanları? ile ?Akademik Benlik Kavramı Ölçeği ön-son test puanları? arasında anlamlı bir fark olup olmadığı ?t? testi yapılarak belirlenmiştir. Kursiyerlerin bilgi testi son test puanları, Akademik Benlik Kavramı Ölçeği son test puanları, süreç değerlendirme ölçeği son test puanları ile ürün değerlendirme ölçekleri puanları ?aşamalı regresyon (stepwise) tekniği? ile analiz edilmiştir. Kursiyerlerin devinişsel davranış puanlarında, programdaki amaçlar ölçüt alındığında; %90 ve üstü puanlar tam öğrenme düzeyi, %70 ve üstü puanlar yeterli öğrenme düzeyi, %45 ve üstü puanlar ise geçerli öğrenme düzeyi olarak kabul edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; Kursiyerlerin bilgi testi ön test puanları ile bilgi testi son test puanları arasında bilgi testi son test puanları lehine anlamlı bir fark vardır. Kursiyerlerin akademik benlik kavramı ölçeği ön test puanları ile Akademik Benlik Kavramı ölçeği son test puanları arasında son test lehine anlamlı bir fark vardır. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan ürün puanları, bağımsız değişkenlerden devinişsel alana ilişkin süreç değerlendirme puanlarını anlamlı olarak yordamış, diğer değişkenler olan Akademik Benlik Kavramı Ölçeği ve bilgi testinden elde edilen puanları anlamlı olarak yordamamıştır. Devinişsel alan süreç değerlendirme ölçeği puanlarına göre, kursiyerlerin %56,3'ü tam öğrenme düzeyine, %43,8'i yeterli öğrenme düzeyine ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETERMİNİNG OF THE EFFİCİENCY OF THE ANTEP STYLE TEACHİNG PROGRAMME TO BE USED FOR THE HAND EMBROİDERY PROGRAMMES İN THE FOLK EDUCATİON CENTERS In this investigation, preparing the Antep Style instruction programme concerning hand embroidery techniques in Folk Education Centers, the effectiveness of the programme was determined. The investigation was made in three stages. In the first stage, literatures scanning about Antep Style hand embroidery techniques were done by the investigator. As a result of this scanning working, the development of Antep Style embroidery techniques, the tools which were used, the peculiarity of design, the symbols of embroidery techniques and embroidery techniques were determined and their analysis were made. In the second stage, after determining the object and objective attitudes of instruction programme, the instruction programme was formed by preparing of unity arrangement chart. In direction to knowledge and process layers, measurement tools were developed. In order to determine the validity of measurement tool which was prepared for measuring intellectual area attitudes, an expert's opinion was consulted, and then, after being applied to sixteen pupils, a validity study was made with the method of“completing the half of the test”. A process evaluating measure and product evaluating measure were developed by investigator, and an expert's opinion was conducted in order to determine their validity. The third stage of investigation was practicing the prepared instruction programme. Knowledge test and the measure of academic conceit concept were practiced as pre and final tests at the beginning and at the end of the programme. Process evaluating and product evaluating measures were evaluated by two teachers with the investigator by means of observation. Arithmetic average of data which were resulted from process evaluating measure was taken. The cosmos of investigation was composed of sixteen pupils who had made registration to instruction programme of hand embroidery in Çankaya Folk Education Center. By the aim of analyzing the data resulted from the investigation, whether there is a significant difference between“the pre and final test points of knowledge test and pre and final test points of academic conceit concept measure”was determined by means of applying ''t'' test. The final test points of knowledge test, final test points of process evaluating measure and the points of product evaluating measure were analyzed with "stepwise regression? techniques. The points of pupils' motional behavior, when the measure was the objectives in the programme, the points % 90 and above were accepted as complete learning level, % 70 and above were accepted as sufficient learning level, % 45 and above were accepted as valid learning level. According to the findings obtained from the investigation; There is a significant difference in favor of the final test points of knowledge test between pupils' pre test points of knowledge test and final test points of knowledge test. There is a significant difference in favor of the final test between the pupils' pre test points of academic conceit concept measure and the final test points of academic conceit concept measure. The product points which was the dependent variable evaluated the process evaluating points which was from independent variable relating motional areas, meaningfully, but did not evaluate academic conceit concept measure and points obtaining from knowledge test, which were other variable, meaningfully. According to the process evaluating measure points, % 56,3 of the pupils reached the complete learning level, % 43,8 of them reached the sufficient learning level.