Çocuk Davranışlarını Değerlendirme Ölçeğinin Geliştirilmesi ve Bazı Değişkenlere Göre İncelenmesi
Developing child behaviour checklist and evaulating according to some variables
- Tez No: 207058
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABİDE GÜNGÖR AYTAR, DOÇ.DR. GÜZİN SÜBAŞI, PROF.DR. Z. FULYA TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Bu çal ışma, Çocuk Davran ışlarını De ğerlendirme Ölçe ği' ni geli ştirerek, geçerlik ve güvenirlik düzeyini ölçmek ve Kastamonu' da ya şayan 5?6 ya ş dönemindeki çocuklar ın ö ğretmenleri arac ılığıyla istenmeyen baz ı davran ışlarını ortaya koymak amac ıyla yap ılmıştır. Veriler, 2005?2006 y ılında Kastamonu il merkezi ve Daday, Devrekâni, Seydiler ve Ta şköprü ilçelerinde okulöncesi e ğitim kurumlarına devam eden 243 çocuğun 20 öğretmeninden elde edilmiştir. Çocuk Davran ışlarını Değerlendirme Ölçeği' nin geli şim aşamasında uzman görüşleri alınarak anket maddeleri belirlenmiş, uygulamadan sonra ise bu maddelerin geçerlik ve güvenirliklerine bak ılarak tam olarak ölçek olu şturulmuştur. Daha sonra bu veriler üzerinden çocuklar ın istenmeyen baz ı davranışları yaş, cinsiyet, aile tipi, anne-baba çal ışma durumu, anne-baba mesle ği, çocuk say ısı de ğişkenlerine göre incelenmiştir. Aç ımlayıcı ve do ğrulayıcı faktör analizi sonucunda; İsyankar davran ışlar, Uyum, Sosyal kayg ı ba şlıkları alt ında 3 faktörlü 73 maddeden olu şan, iç tutarl ığı saptamak amac ıyla hesaplanan Cronbach Alfa katsay ısı ölçek toplam ında .95, Spearman Brown iki yar ı test korelasyon katsay ıları toplamda .82 olan Çocuk Davranışlarını De ğerlendirme Ölçe ği olu şturulmuştur. Yap ılan madde analizi ise hesaplanan tüm korelasyonların .001 düzeyinde anlamlı olduğunu göstermiştir. Gruplar ın ölçek puanlar ı aras ındaki farklar ın anlaml ılığı için ikili gruplar ın karşılaştırılmasında ili şkisiz t-testi, üç veya daha fazla grubun kar şılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi kullan ılmıştır. Varyans analizinin anlaml ı ç ıkması durumunda, farkın hangi ikili gruplar aras ındaki farklardan kaynakland ığını bulmak için Scheffe testi uygulanmıştır. iii Araştırmadan elde edilen bulgular şunlardır: 1.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to evaluate the validity and reliability of Child Behavior Checklist and to put forth some of the undesired behaviors of children who are 5-6 years of age living in Kastamonu. The data was obtained from 20 teachers of 243 students in 2005-2006, working in pre-school institutions in Kastamonu provincial center, and Daday, Devrekani, Seydiler and Taşköprü districts. The items of the questionnaire were designated by applying to specialists in the field and following the application the validity and reliability of the items were checked to form the scale. Then the undesired behaviors of children were analyzed concerning the variables such as age, sex, family type, occupation of the parents, the number of the siblings etc. Following the explanatory and confirmatory factor analyses, a Child Behavior Checklist with three factors and 73 items with subtitles such as disobedient behaviors, responsive behaviors, and social anxiety was formed to determine the internal consistency. The Cronbach?s Alpha was .95 and Spearman Brown?s split half reliability coefficient was .82 . The item analysis indicated that all correlations were significant at the .001 level. In the comparison of scale scores of the groups, independent t-test was used to compare two groups and one-way ANOVA was used to compare three or more groups. Scheffe test was used to determine the differences where the variant analysis was significant. The findings of the study are as follows: 1.