Portfolyonun ilköğretim 6. sınıf fen ve teknoloji dersi 'vücudumuzda sistemler' ünitesi'nde öğrenci başarısına etkisi
The effectiveness of the portfolio on the students' achievement in ' the systems of body structures' unit in sixth grade science and technology lesson in elementary school
  1. Tez No: 207059
  2. Yazar: EZGİ GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET PORTFOLYONUN İLKÖĞRETİM 6. SINIF FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ VÜCUDUMUZDA SİSTEMLER ÜNİTESİ'NDE ÖĞRENCİ BAŞARISINA ETKİSİ GÜVEN, EZGİ Yüksek Lisans, Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Mustafa AYDOĞDU Mayıs- 2007 Bu çalışmanın amacı ilköğretim 6.sınıf Fen ve Teknoloji dersi ?Vücudumuzda Sistemler? ünitesinde portfolyonun, öğrencilerin başarılarına, öğrendikleri bilgilerin kalıcılığına ve başarısızlık nedenlerinin giderilmesine etkisini araştırmaktır. Araştırma Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Ankara ili Çankaya ilçesi Hamdullah Suphi İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören ve 6.sınıf öğrencilerinden oluşan iki farklı sınıfa uygulanmıştır. Bu sınıflardan birine?Vücudumuzda Sistemler? ünitesindeki konular portfolyo ile verilirken diğerine geleneksel öğretim yöntemiyle verilmiştir. Uygulamadan önce her iki sınıfa başarı testi ve başarısızlık nedenleri anketi ön test olarak verilmiş, uygulamadan sonra ise aynı testler son test olarak uygulanmıştır. Kalıcılık testi ise her iki gruba da uygulama bitiminden 3 ay sonra verilmiştir. Çalışmanın hipotezlerini test etmek için de bağımlı t testi, bağımsız t testi ve ANOVA kullanılmıştır. Verilerin analiz sonuçları, portfolyo ile öğrenim gören deney grubu öğrencilerinin ?Vücudumuzda Sistemler? ünitesindeki başarılarının geleneksel öğretim yöntemiyle öğrenim gören kontrol grubu öğrencilerine göre anlamlı derecede yüksek olduğunu, aynı zamanda deney grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilerine göre başarısızlık nedenlerinin giderildiğini göstermiştir. Bunun yanında kalıcılık testi sonuçları öğrenilen bilgilerin kalıcılığının deney grubundaki öğrencilerde kontrol grubu öğrencilerine göre daha fazla olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTIVENESS OF THE PORTFOLIO ON THE STUDENTS? ACHIEVEMENT IN ?THE SYSTEMS OF BODY STRUCTURES? UNIT IN SIXTH GRADE SCIENCE AND TECHNOLOGY LESSON IN ELEMENTARY SCHOOL (M.SC.THESIS) GÜVEN, EZGİ The purpose of this study was to investigate the effectiveness of the portfolio on students? achievement, permanence of their acquired learnings and removal of their failure causes in ?the systems of body structures? unit in sixth grade science and technology lesson in elementary school. This study is implemented on two different clases of 6th grade students in Ankara city Çankaya Hamdullah Suphi Primary School. In one of the this classes, subjects of the?the systems of body structures? ünit were given portfolio, while in other class subjects of the?the systems of body structures? ünit were given traditional teaching methods. Before the research application achievement test and failure causes questionnaire were given as pre test to both classes and after the application same tests were applied as a post test. Permanence test were given both groups after three months of application finished. Paired sample test, independent sample test and ANOVA was used to test study?s hypothesis. The results analysis of data showed that experimental group who were taught with the portfolio had a significantly higher scores with respect to achievement related to ?the systems of body structures? unit than kontrol group who were taught traditional teaching methods. In addition the results showed that, experimental group students the reasons of the failure were removed with respect to kontrol group. Besides, the results of permanence test showed that knowledge which is taught was more permanent in experimental group than kontrol group.