İlköğretim 5. sınıf fen ve teknoloji dersinin 'dünya, güneş veay' ünitesinde işbirlikli öğrenme yönteminin öğrenci başarılarına ve derse olan tutumlarına etkisi
A affect of cooperative learning to the student succes and their attitudes to the lesson in the world, the sun and the moon unit of science and technology class for 5th grade of the primary education
- Tez No: 207076
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu çalışmada, işbirliğine dayalı öğrenmenin öğrencilerin başarılarına ve tutumlarına olan etkileri araştırılmıştır. Uygulama Fen ve Teknoloji dersinin ?Dünya, Güneş ve Ay? ünitesinin işlenmesinde yapılmıştır. İşbirliğine dayalı öğrenmenin öğrenci başarısına ve tutumlarına olan etkisini araştırmak için geleneksel yöntemle karşılaştırma yapılarak konu bir ders olarak işlenmiştir. Çalışmanın evrenini 2006-2007 eğitim öğretim yılında Ankara-Haymana ilçesinin ilköğretim okullarında okuyan beşinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise 12 Eylül İlköğretim Okulu'nun 5-A ve 5-B sınıflarında okuyan toplam 58 öğrencidir. 5-A sınıfı deney grubunu, 5-B sınıfı ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Deney grubunda işbirliğine dayalı öğrenme yöntemi, kontrol grubunda ise geleneksel yöntem kullanılmıştır. Uygulamanın başlangıcında her iki gruba da Fen ve Teknoloji bilgi testi ile Fen ve Teknoloji tutum ölçeği ön test olarak uygulanmıştır. Uygulamanın sonunda işbirliğine dayalı öğrenme yönteminin ve geleneksel öğretim yönteminin öğrenci başarısı üzerindeki etkisini belirlemek için Fen ve Teknoloji bilgi testi ve her iki yöntemin öğrenci tutumları üzerindeki etkisini belirlemek için de Fen ve Teknoloji tutum ölçeği son test olarak uygulanmıştır. Elde edilen test sonuçları SPSS-9 istatistik programı ile analiz edildikten ve yorumlandıktan sonra işbirliğine dayalı öğrenme yönteminin kullanıldığı deney grubu öğrencileri ile geleneksel öğretim yönteminin kullanıldığı kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarıları ve derse karşı tutumları arasında anlamlı bir farklılık olduğu gözlenmiştir. Bu araştırma ile işbirliğine dayalı öğrenmenin yalnızca öğrencilerin başarıları üzerinde değil derse karşı tutumlarında da etkili bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study the effect of the cooperative learning on students? success and attitudes were investigated. The application was realised in the ?Earth, Sun and Moon? units of Science and Technology class. In order to determine the effets of cooperative learning on students? success and attitudes it was compared to traditional method. The environment of the study involved the 5th grade students of 12 Eylül Primary School in the district of Haymana. The samples of the study was 58 students from 5-A and 5- B. The subject group was 5-A and the control group was 5-B. The cooperative learning was used in subject group and the traditional method was used in control group. At the begining of the application the test of knowledge of Science and Technology and the test scale of attitude of Science and Technology were put into practice. At the end of the study a test of knowledge about Science Technology was applied in order to determine the effect of cooperative learning and traditional method on students? success and in order to determine the effects of both method on students? attitudes a test of attitudes towards Science and Technology was applied as a final test. After the analysis and interpretation of the test results by SPSS-9 statistic program it was seen that there had been significant difference towards the lessons regarding the academic success and the attitudes of the subject group to wich the cooperative learning applied and the control group to which the traditional method applied. It was resulted in this study that cooperative learning is not only influential on students? success but also on their attitudes towards the lesson.