Ankara ilindeki farklı sosyo-ekonomik çevredeki 6-10 yaş arası çocukların oynamak için seçtikleri alanların incelenmesi
The analysis of the playgrounds choosen by the children age between 6-10 in the different levels of district's in ankara
  1. Tez No: 207078
  2. Yazar: HATİCE NİLÜFER TABAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HATİCE POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET ANKARA İLİNDE FARKLI SOSYO-EKONOMİK ÇEVREDEKİ 6-10 YAŞ ÇOCUKLARIN OYNAMAK İÇİN SEÇTİKLERİ ALANLARIN İNCELENMESİ Tabak, Hatice Nilüfer Yüksek Lisans, Çocuk Gelişimi Eğitimi Ana Bilim Dalı Tez Danışmanı: Yard.Doç.Dr. Hatice POYRAZ Nisan 2007, 162 Sayfa Bu çalışmanın amacı çocuğun yaşamında önemli bir yeri olan açık hava oyun alanlarını incelemek , çocuk ve anne-babaların görüşlerini değerlendirmektir. Ankara ilinin farklı sosyoekonomik düzeyindeki semtlerinde, 6-10 yaş arası çocukların oyun alanı olarak seçtikleri sokak ve caddeler, konut bahçeleri, boş araziler ve çocuk bahçeleri araştırmacı tarafından tespit edilmiş ve toplam 380 ebeveyn ve 383 çocuk görüşleri görüşme tekniği yoluyla elde edilmiştir. Toplanan veriler matematiksel olarak kodlanıp, ki-kare bağımsızlık testi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda 1. Oyun alanlarının çoğunluğunun sayı ve konum bakımından çocukların ihtiyaçlarını karşılamadığı ve 6-10 yaş grubuna hitap etmediği için çocukların konut bahçesinde ve sokaklarda oynadıkları gözlemlenmiştir. 2. Üst SED'de oyun alanlarının donanımı yetersiz, alt SED'de ise oyun alanları uzakta ve güvensiz bulunmuştur. Her üç SED'de oyun alanlarının yola çok yakın olduğu bulgular arasındadır. 3. Ebeveynlerin trafikten uzak, çocukların ise yeşillik alanı istedikleri sonucuna ulaşılmıştır. 4. Alt SED'deki çocukların daha fazla her gün ve daha uzun süre dışarıda oynadıkları bulgular arasındadır. Oyun oynama süre ve sıklıkta cinsiyet farklılığı görülmektedir. vi 5. Alt SED'deki semtlerde oyun alanlarının fiziksel güvenliğinin yanı sıra toplumsal güvenliğinin de sorun olduğu, ebeveynlerin çoğunun çocuklarını asla tek başlarına dışarıda oynamalarına izin vermedikleri sonucuna ulaşılmıştır. Oyun alanları öncelikle çocuklar göz önünde tutularak, çocuk gelişimi ve eğitimi uzmanları ile işbirliğinde planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ANALYSİS OF THE PLAYGROUNDS CHOOSEN BY THE CHİLDREN AGE BETWEEN 6-10 IN THE DİFFERENT LEVELS OF DİSTRİCT?S İN ANKARA Tabak, Hatice Nilüfer Master Thesis, Department of Child Development and Education Supervisor: Yard.Doç.Dr. Hatice POYRAZ April 2007, 162 Page The aim of this research is to explore the outdoor playgrounds which are important in childhood and to specify the children and parents ideas. It has been determined the streets and roads, home entrances, free open space and playgrounds which are chosen as a playground by children in the districts of diffrent socialeconomic levels in Ankara and acquired total 380 parents and 383 children ideas with interview technique by the researcher.The cumulated datas were coded mathematically, evaluated by the Chi-square Test. At the conclusion of the research 1- It has been seen that most of the playgrounds are not enough in point of number and position and because of they are not suitable for age between 6-10 , the children play in housegarden and streets. 2- It has been seen that in the high SES area the playgrounds equipments are not enough and in the low SES area the playgrounds are far and insafe. And also it has been find that in all of the three SES areas the playgrounds are very close to the roads. 3- It has been understood that the parents want the areas far from traffic, children wants gren areas. 4- It has been found that the children play outside more and more in the low SES. There is sexuality difference about playing times and frequences. viii 5- It has been determined that the physical and social safety in playgrounds in the districs of the low SES area is a problem and the parents don?t give permission to their children to play outside alone. The playgrounds must be planned firstly thinking the children by the colloboration of child development specialist?s.