İlköğretimde ders içi ve ders dışı müziksel etkinliklerin öğrenci ve öğretmenlerin müziksel davranış ve yaşantılarına etkileri
The effects of the musical activities in-class off-class in primary education upon the students' and the teachers' behaviour experience of life
- Tez No: 207079
- Danışmanlar: PROF. NURAY ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu arastırma, ilköğretimde ders içi ve ders dısı müziksel etkinliklerin öğrenci ve öğretmenlerin müziksel davranıs ve yasantılarına etkilerini saptamak amacıyla yapılmıstır. Bu etkileri saptamak için Ankara ilindeki 5 ilköğretim okulunda görev yapan öğretmenler ile bu okullardaki 4., 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin görüsleri alınarak incelenmistir. Arastırmada kullanılan veriler, konu ile ilgili detaylı bir literatür taraması yapılarak ve arastırmacı tarafından gelistirilen anket aracılığıyla toplanmıstır. Hazırlanan ankette öğrenciler ve öğretmenler için kisisel bilgi içeren sorular ve çoktan seçmeli sorular yer almaktadır. Örneklemi olusturan öğretmenler ve öğrenciler tarafından anket soruları cevaplanmıs ve bulgular istatistiksel islemlerle tablolar haline getirilmistir. Arastırmada elde edilen bulgulara göre ders içi ve ders dısı müziksel etkinliklerden sonra öğrencilerin dinledikleri müzik türlerinde düsük düzeyde değisiklik olduğu, müziksel ve kültürel etkinliklere katılımın düsük olduğu, müziksel davranıslarında olumlu yönde önemli bir değisim olduğu saptanmıstır. Ders içi ve ders dısı müziksel etkinliklerden sonra öğrencilerin ders içi ve ders dısı davranıslarında olumlu değisiklikler olduğu öğretmenler tarafından belirtilmistir. Bu etkinliklerin okul-veli ve okul-çevre iliskilerine etkileri konusunda öğretmenler orta düzeyde bir gelisim gözlemlediklerini belirtmislerdir. Arastırmanın sonuçlarına göre bu etkinlikler öğretmenlerin müziksel davranıs ve yasantılarında büyük ölçüde olumlu değisiklikler meydana getirdiği saptanmıstır. Arastırmanın ilköğretimde ders içi ve ders dısı müziksel etkinliklerin ilköğretim öğrencileri ve öğretmenlerinin müziksel yasantı ve davranıslarında meydana getirdiği olumlu değisiklikleri vurgulamak açısından önemi olduğu düsünülmekte, bu etkinliklere ve müzik derslerine ayrılan sürenin artırılması ve öğrencilerin bu etkinliklere katılımının tesvik edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research has been made to determine the effects of the musical activities in-class and off-class in Primary Education upon the students? and the teachers? behaviour and experience of life. For this reason, the opinions of the teachers who work in five Primary Education Schools in Ankara and the 4th, 5th, 6th, 7th and 8th grade students in these schools were taken into consideration and examined. The data used in the research have been gathered through a detailed literature scanning concerning the subject and a questionaire developed by the researcher. The questionaire consists of multiple-choice questions and questions including personal information for the students and the teachers. The questions were answered by the teachers and the students that form the sample and the findings were turned into charts through statistical process. According to these findings it was found out that after the musical activities inclass and off-class there happened to be a change on a low level in the kind of music the students listen to, the participatton in musical and cultural activities were low, and there was an important change in their musical behaviour in the affirmative. The teachers pointed out that there were positive changes in the students? behaviour in class and out of class-after these musical activities. About its influence on the relations between school and parents, and school and environment the teachers stated that they observed a mid-level progress. According to the results of the research it was fixed that these activities have caused positive variations in teachers? musical behaviour and experiences in a great deal. It is thought that this research has significance to emphasize the positive changes that these in-class and off-class musical activities have caused in the students? and teachers? musical experience and behaviour; and it is suggested that the duration given to these activities and the music classes be increased and the student participation in these activities be encouraged.