Makedonya eğitim kurumlarında okutulan tarih kitaplarında osmanlı imajı
Ottoman image in the historical books of the macedonian republik
- Tez No: 207080
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAMZA KELEŞ, PROF.DR. MEHMET ŞAHİNGÖZ, Y.DOÇ. BAHRİ ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Bu arastırmada Makedonya Cumhuriyeti Egitim Bakanlıgının düz ve mesleki Liselerde okutulan Tarih kitaplarının incelemesi yapılmıstır. Burada ki inceleme tarih kitaplarında mevcut ? Osmanlı Devleti? hakkında yazılmıs bilgilerin incelenip ortaya çıkan ?Osmanlı majı?nın tespiti yapılmıstır. Bu çalısmanın önemi Makedonya da halen mevcudiyetini sürdüren unsurların kendi tarihi egitim kitaplarında nasıl bir Osmanlı majı olusturduklarındadır ve olusmus olan bu Osmanlı imajının Makedonya'daki unsurları hangi noktada birlestirmekte ve beraber yasamak konusun da ne gibi rol oynamaktadır.Arastırma dört bölümden olusmustur. Birinci bölümde; arastırmaya iliskin kurumsal bilgilere, problem durumuna, problem cümlesine, alt problemlere, arastırmanın amacına, önemine, sayıtlarına ve konuyla ilgili arastırmalara, ikinci bölümde; arastırmanın hangi yöntemle yapıldıgına, üçüncü bölümde arastırmayla ilgili bulgulara ve yorumlara yer verilmistir. Son bölümde ise sonuç ve öneriler açıklanmıstır. Arastırmanın sonucunda su bulgulara ulasılmıstır: 1. Makedonya Cumhuriyetinde okutulan tarih kitaplarında, Türk tarihiyle ilgili bilgilerin sınırlı ve kıt olusudur. 2. Tarih kitaplarında Osmanlı Devleti ile ilgili etnik meselelerde ki konularına ilmi arastırmalara dayalı olmamasıdır. 3. Makedonya Cumhuriyetinde tarih kitaplarında okutulan Türk ve Osmanlı tarihi ile ilgili bilgilerde pekte olumlu bir imajın ortaya çıkmamasıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research it has made the observation about the books of the Republic of Macedonian Education Ministry which is teached in the Highschools and Industrial Highschools. It is determinig the ?Ottoman Image? in the History books by observing the written documents about the ?Ottoman State?. The importance of this study is how the elements, currently living in Macedonia does formed the Ottoman image in their historical education books and in which points does the formed Ottoman image unites the elements in Macedonia and what is the role in subject living together. The research has performed in four parts. In the first part; institutional informations, problem state, promlem proposition, inferior problems, purpose of the research, importance, counts, researches about the topic related to the research, second part; which method has used during the reseach, third part; evidence and comments related to the research. In the final of the research it hast reached on these evidences: 1. The informationas about the Turkish history in the historical books in the Republic of Macedonia is insuficient and limited. 2. The subjects in the historical books, about the ethnical issues in the Otoman State does not base on scientific researches. 3. The informations about the Turkish and Otoman history in the historical books of the Macedonian Republic is not positive.