Biyoloji öğretmen adaylarına laboratuvar ortamında bakteriler ve mayalar arasındaki farkı kavratmada rehber materyalin etkisi
The effect of the guide materials in getting the biology teachers to comprehend the difference between bacteria and yeast in laboratuaries
  1. Tez No: 207091
  2. Yazar: GÜLCAN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ERKOÇ, DOÇ. DR. AYŞE ESER ELÇİN, YRD. DOÇ. DR. MELEK ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Araştırmada, mikrobiyoloji konusu olan mayalar ve bakterilerin özellikleri ile aralarındaki farkın anlaşılması için geliştirilen rehber materyalin, öğrenci başarısına etkisi ve materyale ilişkin görüşler incelenmiştir. Araştırmada ilk olarak, mayalar ve bakterilerin ayırt edilmesi ile ilgili hazırlanacak olan rehber materyalin içeriğinin ne olması gerektiği hakkında literatür taraması yapılmış ve biyoloji öğretiminin amaçlarına ulaşabilmesi için en uygun öğretim yönteminin laboratuvar yöntemi, dolayısıyla hazırlanacak olan materyalin de deneylerden oluşması gerektiği ortaya çıkmıştır. Daha sonraki bölümlerde laboratuvar yöntemi ve önemi, bakterilerin ve mayaların genel özellikleri ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Bakteri ve mayaların arasındaki farklar yorumlanmış ve her iki mikroorganizmanın tanınmasında ve ayırt edilmesinde kullanılabilecek deneyler uygun formatta yazılarak rehber materyal geliştirilmiştir. Araştırmanın deneysel çalışması, 2006-2007 öğretim yılı bahar döneminde 26 kişiden oluşan Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliği bölümü 3. sınıf öğrencilerinin oluşturduğu örneklem üzerinde yapılmıştır. Araştırmada bakteri ve mayaların ayırt edilmesi konusu; kontrol grubunda geleneksel öğretim yöntemi olarak kabul edilen düz anlatım yöntemi ile, deney grubunda ise rehber materyalden 4 örnek deney kullanılarak işlenmiştir. Araştırma deseni olarak ön test ve son test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırmanın verileri iki ölçek uygulanarak toplanmıştır. (1) Bakteri ve Mayalar Testi ön test - son test olarak, (2) Materyale ilişkin görüş ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde, başarı testi için students t testi kullanılmıştır. Ayrıca öğrencilerin başarı testindeki soruların cevabı olarak verdikleri yazılı açıklamaların çözümlemeleri, Doğru cevap-Doğru açıklama, Doğru cevap -Eksik açıklama, Doğru cevap -Yanlış açıklama, Yanlış cevap-Yanlış açıklama, Bilmiyorum şeklinde beş ayrı kategoride yapılmıştır. Deney grubuna uygulanan materyale ilişkin görüş anketine iii öğrencilerin verdiği yazılı açıklamaların çözümlemeleri ise, araştırmacı tarafından yapılmıştır. Sonuç olarak bakteri ve mayaların ayırt edilmesi konusunda, rehber materyal kullanılarak öğrenim gören deney grubu öğrencilerinin, geleneksel yöntemle öğrenim gören kontrol grubu öğrencilerine göre gerek başarı yönünden, gerekse yanılgılarını giderebilme bakımından daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca rehber materyal ile ilgili görüş ölçeğinde bulunan anket sorularına, deney grubu öğrencilerinin tümü olumlu cevap vermiş ve materyali faydalı bulmuştur. Alınan görüşlerden geliştirilen materyalin amacına ulaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effects of the developed resource teaching material on student success and comments on the material concerning yeasts and bacteria, both of which are the subjects of microbiology were investigated in the present study. Initially a literature survey on the contents and context of resource material to be prepared with the aim of distinguishing between yeasts and bacteria was carried out. The output showed that the most suitable methodology for biology teaching is the laboratory method, therefore the material to be developed should contain experiments. In further chapters of the Thesis, importance of laboratory technique and general properties of bacteria and yeasts were addressed. Differences between the two groups were given and experiments concerning their differentation were prepared and presented in a suitable format. The experimental part of the study was applied to a sample of 26 third year Biology Teaching Programme students of Gazi University Gazi Faculty of Education, during the 2006-2007 Spring semester. The subject of differentation of yeats and bacteria were given to the Control group in the form of classical lecturing; while four representative experiments of the resource material were applied to the Experimental group. Pre-test and post-test experimental design was used. The data were collected using (1) Bacteria and yeasts pre-test and post-test measure and (2) Materials measure to test opinions on the resource material. Data analyses employed Students t-test for the apprehension measure and written answers to the questions were evaluated using five different categories of: Correct answer ? Correct explanation, Correct answer ? Incomplete explanation, Correct answer ? Wrong explanation, Wrong answer ? Wrong explanation, I do not know. The evaluation of the answers given to the opinion questionnaire applied to the Experimental group was carried out by the candidate. v In conclusion, the Experimental group taught by using the resource material for the differentiation of yeasts and bacteria, was found to be better than the Control group in accomplishment and correcting misconceptions. In addition, all students in the Experimental group answered the opinion questionnaire positively and found the material useful. The resource material developed was found to achieve the aims set forth.