Öğretmenlerin duygusal zeka düzeyleriyle stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişki
The relationship between the styles of coping with stress and emotional intelligence levels of teachers
- Tez No: 207097
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LEYLA ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET ÖGRETMENLERN DUYGUSAL ZEKÂ DÜZEYLERYLE STRESLE BASA ÇIKMA TARZLARI ARASINDAK LSK Sirin, Gülcan Yüksek Lisans, Rehberlik ve Psikolojik Danısma Bilim Dalı Tez Danısmanı: Yrd. Doç. Dr. Leyla ERCAN Mayıs ? 2007 Bu çalısmada, özel dershanelerde görev yapan ögretmenlerin duygusal zekâ düzeyleriyle stresle basa çıkma tarzları arasındaki iliski incelenmistir. Dershanelerde çalısan ögretmenlerin stresle basa çıkma tarzları üzerinde duygusal zekâ, cinsiyet ve brans degiskenlerinin temel ve ortak etkileri arastırılmıstır. Arastırmanın evrenini Ankara ili merkezinde 2006-2007 egitim-ögretim yılında özel dershanelerde görevli ögretmenler olusturmaktadır. Arastırmada örneklem seçme yoluna gidilmis ve arastırma 56 dershaneden 104 erkek ve 114 kadın olmak üzere 218 kisilik bir örneklem grubu üzerinde gerçeklestirilmistir. Arastırmada ögretmenlerin duygusal zekâ düzeylerinin belirlenmesi için Ergin (2000) tarafından gelistirilen Duygusal Zekâ Ölçegi, stresle basa çıkma tarzlarının belirlenmesi için de Özbay (1993) tarafından gelistirilen ?Stresle Basa Çıkma Tutumları Envanteri (SBTE)? kullanılmıstır. Arastırma probleminin çözümlenmesi amacıyla duygusal zeka düzeyi ve cinsiyet ile duygusal zekâ düzeyi ve brans degiskenlerinin stresle basa çıkma tarzları üzerinde temel ve ortak etkilerinin belirlenmesi amacıyla iliskisiz örneklemler için iki yönlü ANOVA kullanılmıstır. Arastırma sonucunda, ögretmenlerin duygusal zekâ düzeyleriyle stresle basa çıkma tarzları arasındaki bir iliski oldugu belirlenirken, ögretmenlerin basa çıkma tarzlarına iliskin olarak, Dine Sıgınma, Dıs Yardım Arama, Aktif Planlama, Kaçma- Soyutlanma (Duygusal-Eylemsel), Kaçma-Soyutlanma (Biyokimyasal), Kabul- Bilissel Yeniden Yapılanma boyutlarında farklı sonuçlara ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RELATIONSHIP BETWEEN THE STYLES OF COPING WITH STRESS AND EMOTIONAL NTELLIGENCE LEVELS OF TEACHERS Sirin, Gülcan Graduation Thesis, Counseling and Guidance Assistant Professor Leyla ERCAN May ? 2007 In this study, the relationship between the styles of coping with stress and emotional intelligence levels of private course teachers were examined. The main and interaction effects of teachers? emotional intelligence and gender, and branch on coping with stress styles were investigated. The population of present study composed of teachers working in private courses in Ankara in 2006-2007 academic years. A total of 218 teachers, consisting 104 male and 114 female, from 56 private courses were randomly selected as the sample of the study. In order to determine the levels of emotional intelligence of teachers, Emotional Intelligence Scale, developed by Ergin (2000), was implemented. To gather information about the styles of coping with stress of teachers, The Inventory of Coping with Stress, developed by Özbay (1993) was used. Two-Way ANOVA for independent samples procedures were used to uncover the main and interaction effects of emotional intelligence and gender, and emotional intelligence and teachers? branches on the styles of coping with stress. The results of the study indicated that the level emotional intelligence of teachers had a significant effect on teachers? coping styles with stress. Teachers with a high level of emotional intelligence were likely to have more adequate coping skills. Verbal lessons? teachers with relatively higher emotional intelligence levels were better at coping with stress.