Edirne'de orta öğretimdeki sporcu öğrencilerin sportif tercihlerini etkileyen sosyo-ekonomik faktörler
The socio-economic factors affecting sports preferences of elementary school students in edirne
- Tez No: 207103
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZBAY GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Araştırmada, 2005-2006 Eğitim-Öğretim yılında Edirne İlindeki orta öğretim okullarında öğrenim gören lisanslı sporcu öğrencilerin sportif tercihlerine etki eden sosyo-ekonomik faktörler incelenmiştir. Araştırma verileri anket yoluyla elde edilmiştir. Araştırmada kullanılan anket formu 33 sorudan oluşmaktadır. Anketin geçerlilik ve güvenirlilik çalışmaları yapılmıştır. Anket 2005-2006 Eğitim-Öğretim yılında Edirne'de orta öğretimde okullar arası müsabakalara katılmış 1457 lisanslı sporcu öğrenciye uygulanmıştır. Araştırma sonucu elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS istatistik paket programında analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarının değerlendirilmesinde Ki-Kare ilgi analizi testi uygulanmıştır. 0,05 anlamlılık seviyesi kabul edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, sporcu öğrencilerin sportif tercihlerine etki eden sosyo-ekonomik faktörlerden; cinsiyetleri, yaşları, doğdukları yer, yaşadıkları yer, aileleri ile birliktelik durumları, ailelerinin büyüklüğü, kardeş sayısı, okul türü, okudukları sınıf, anne-babalarının öğrenim durumu, anne-babalarının mesleği, ailenin gelir durumu, oturdukları konut tipi ve mülkiyeti, spora başlama yaşları, spora başladıkları sınıf, spordaki tecrübe yılları, bir kulüpte spor yapıp yapmama durumları, spor branşlarındaki statüleri, sporcu öğrencilerin anne, baba ve kardeşlerinin, aile dışı çevrelerindeki arkadaş, komşu ve akrabalarının, örnek aldıkları sporcuların ilgilendikleri spor dalları ile sporcu öğrencilerin sportif tercihleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sporcu öğrencilerin ailelerinin kaçıncı çocuğu oldukları faktörünün ise sporcu öğrencilerin sportif tercihlerinde etkisinin olmadığı görülmüştür. Sporcu öğrencilerin sportif tercihleri futbol, voleybol ve basketbol branşlarında yoğunlaşmaktadır. En az tercih edilen spor branşları ise karate ve halterdir. Öğrencilerin takım sporlarını tercih etme oranlarının yüksek, bireysel sporları tercih etme oranlarının ise düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the research, the socio-economical factors affecting the sportive preferences of 1457 licenced athletic students who study in elementary schools of Edirne and participated in the competitions in the 2005-2006 education year. The research data were obtained via questionnaires. The questionnaire used in the field research is composed of 33 questions. The validity and reliability studies of the questionnaires were made. The data obtained via field research were analysed by SPSS pocket programme. To evaluate the results of research Chi-Square interest analysis test was applied. 0,05 meaningness level was approved. According to the research?s results the socio-economic factors affecting the athletic student?s preferences which are the student?s sexes, ages, place of birth, place of live; their being with their families or not, family sizes, number of siblings, the school type, their class, the education background of their parents, their families? income levels, their dweling type, the age that they started sport, the class in which they started sport, their year of experience in sport, their making sport in a clup or not, their statues in the relevant sport branch, the sport branches that the athletic modelled by their family members and by the individuals of their environments choose are meaningful relationship with sportive preferences. The athletic students? preferences are concentrated in football, volleyball and basketball branches. The least preferred branches are karate and weight lifting. It is also found that the rate of the team sports being preferred is higher than the rate of the individual sports being preferred.