İlköğretim sosyal bilgiler dersinde 6. sınıf öğrencilerinin mekansal biliş becerilerinin incelenmesi
Inquiring 6. grades student?s spatial cognition skills in elementary school social studies course
  1. Tez No: 207102
  2. Yazar: ADEM ÖCAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ENVER AYDIN KOLUKISA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Piaget, çocukların coğrafya derslerine yaklaşımlarında, önceden kazandıkları fikirlerin ve deneyimin etkili olduğunu iddia eder. Gelişim coğrafyacıları da bu görüşle ilişkili olarak, çocuklarda coğrafi düşüncenin somut algılardan soyut gösterimlere doğru gelişme şekli tartışmışlardır. Coğrafi düşüncenin okullarda sistematik bir şekilde yapılandırılabilmesi için, öncelikle çocukların mevcut mekân bilişlerinin niteliğinin belirlenmesi gereklidir. Bu çalışmada ilköğretim sosyal bilgiler dersi mekânsal biliş becerisinin 6. sınıf öğrencileri düzeyinde incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma boyunca öğrencilerin okul çevresinden başlayarak, genişleyen çevrede ne tür bir mekân bilişine sahip oldukları ve mekânsal bilgileri tasvir şekilleri incelenmiştir. Çalışmada mekân bilişinin ana konularından olan rota, konum ve mekân organizasyonu bilgilerinin öğrencilerde ne düzeyde bulunduğu belirlenmiştir. Nitel araştırma yöntemlerine uygun olarak desenlenen bu çalışmada, görüşme, gözlem ve doküman analizi teknikleri kullanılmıştır. Çalışma 10 öğrenci ile gerçekleştirilmiş olup nitel araştırma yöntemlerine uygun olarak analiz edilmiştir. Bu çalışmada öğrencilerin mekân bilişleri hakkında önemli sonuçlara ulaşılmıştır. Genel olarak, öğrencilerin mekân bilişlerinin fazla gelişmemiş olduğu görülmüştür. Özellikle yakın çevrelerine dair mekânsal bilişlerinde çok büyük sıkıntılar olduğu tespit edilmiştir. Öğrenciler, kendi okul çevresi ve yaşadığı yeri tasvir etmede problem yaşarken, daha uzaktaki iller ve ülkeler hakkında daha fazla bilgiye sahiptir. Bu problemlerin giderilebilmesi için, okullarda öğretilen coğrafi bilgi ile gerçek mekânlar arasındaki ilişkinin kurulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Piaget suggested that knowledges and experiences that children previously have are effective in their approaches to geography lectures. Developmental geographers, with respect to this opinion, argued how geographical thought in children are developed from concrete perceptions to abstract representational. To construct geographical thinking systematically at school, first of all, the characteristics of children?s spatial cognition must be determined. In this study, it is aimed to examine spatial cognition skills in elementary school social studies course at 6 grade students? level. Through the study, how students have spatial cognition from school environment to extending environment and their representation of spatial knowledge are investigated. In the study, at which levels that students are according to route, location and spatial organization which are main parts of spatial cognition are determined. In the study designed according to qualitative research methods, interview, observation and document analyze techniques are used. It is conducted with 10 students and analyzed according to qualitative research methods. In this study, important results about students? spatial cognitions were reached. Generally, it is seen that students? spatial cognitions are not developed much. Especially it is determined that there are very big troubles in their spatial cognitions about neighborhood environment. While students have problems in representation of their own school environment and living space, they have more knowledge about towns and countries which are far away from them. To solve these problems, the relation between geographic knowledge taught in schools and real spaces has to be made.