TPACK-basierte materialentwicklung zum leseverstehen: Eine aktionsforschung für DaF-Lernende im sekundarbereich in Türkiye
TPACK (Teknopedagojik Alan Eğitimi) tabanlı okuduğunu anlama becerisine yönelik materyal geliştirme: Türkiye'deki ortaöğretim Almanca öğrencileri için bir eylem araştırması
  1. Tez No: 843544
  2. Yazar: NURULLAH GÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 461
Özet
Yapısalcılıktan bağlantıcılık kuramına kadar olan paradigma değişimi ve teknolojik gelişmeler, çağdaş yabancı dil eğitimini oldukça değiştirmiştir. Postmodern yabancı dil eğitiminde eylem odaklı, öğrenci merkezli ve bilgisayar tabanlı bir yaklaşım benimsenmektedir. Burada öğrenmeyi öğrenme önemli bir rol oynamaktadır. Öğrenmeyi öğrenme, bireyin özelliklerini, öğrenme stratejilerini, bireysel öğrenmelerini, okuma ve medya becerilerini ele almaktadır. Yabancı dil dersinin ilkeleri kuramda değişmiş olsa da bu durum Türkiye'deki Almanca dersi bağlamında uygulamaya kısmen geçebilmiştir. Bu durumu açıklayan birçok sebep vardır. Bunlar, hibrid eğitimin istenilen düzeyde olmaması, anadilde yer alan yapıların birinci ve ikinci yabancı dil ile kültürel bağlamda örtüşmemesi, öğretmenlerin yetersiz teknoloji yeterlilikleri olarak sıralanabilir. Bu nedenle öğrenci merkezli, medya tabanlı ve yapısalcı öğrenme kuramına dayalı yenilikçi bir öğrenme ve öğretme modeline ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle çalışmada TPACK modeli kullanılacaktır. TPACK modeli, teknolojik, pedagojik ve alan bilgilerinin bir arada ele alınmasını vurgulamaktadır. Bu model bağlamında çalışmanın iki amacı vardır; Birincisi, öğrencilerin Almanca okuma becerilerini TPACK modeli bağlamında geliştirmek; ikinci amaç ise katılımcıların bu model ışığında okuduğunu anlama becerilerini dijital materyal aracılığıyla geliştirmektir. Çalışmada yer alan katılımcılar, 2022-2023 eğitim-öğretim döneminde Edirne ilinin merkez ilçesinde bulunan özel bir okulda 5. sınıfta Almanca dilini ikinci yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerdir. Çalışma karma yönteme dayalı eylem araştırması yaklaşımı doğrultusunda yürütülmüştür. Okuduğunu anlama becerisine yönelik problemlere çözüm yolu aramak amacıyla eylem araştırması yaklaşımı kullanılmıştır. Karma yöntem ile ise nicel ve nitel veriler kombine edilmiştir. Nitel veriler anket ile, nicel veriler ise açık uçlu sorular ile toplanmıştır. Nitel verilerin analizinde açıklayıcı faktör analizi kullanılırken, nicel veriler ise içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Eylem araştırması 7 ders haftası sürmüştür. Öğrencilere“Ach Soo A.2.1”ders kitabından farklı metin türleri dağıtılarak, bu metin türlerini Book-Creator, Kahoot, Minecraft ve Voki gibi platformlar ile dijitalleştirmeleri ve okuma stratejilerini kullanmaları istenmiştir. Materyal tasarlama işlemi ADDIE tasarım yöntemiyle gerçekleşmiştir. Açıklayıcı faktör analizinin sonuçlarına göre TPACK bilgisi ve bileşenleri arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Hem açıklayıcı hem de içerik analize göre ise, TPACK tabanlı materyal geliştirme, öğrencilerin okuduğunu anlama becerileri anlamlı bir fark ile geliştirilmiştir. Bununla birlikte katılımcıların dinleme, yazma, konuşma, medya ve materyal tasarlama becerilerinin de geliştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The paradigm shift from structuralism to connectionism theory and technological developments have significantly altered modern foreign language education. Postmodern foreign language education adopts an action-oriented, learner-centered, and computer-based approach. In this approach, learning to learn has a significant role. Learning to learn addresses the individual's characteristics, learning strategies, individual learning, and reading and media skills. While the principles of foreign language teaching have changed in theory, this has not been put into practice for German language teaching in Turkey. Several reasons account for this situation. These include the lack of hybrid education at the intended level, the lack of cultural overlap between the structures in the first and second foreign languages, and inadequate technology competencies of teachers. Therefore, an innovative learning and teaching concept that is student-centered, media-based, and based on constructivist learning theory is required. Therefore, TPACK concept is utilized in the present study. The TPACK concept emphasizes the combination of technological, pedagogical, and domain knowledge. The study has two objectives in the framework of this concept. First, the study aims to improve students' German reading skills in line with the TPACK concept, and second, to improve participants' reading comprehension skills in light of this model through digital materials. The participants in the study are 5th-grade students learning German as a second foreign language at a private school in the central district of Edirne province during the 2022-2023 academic year. The study utilized an action research approach, and a mixed method was employed as the methodology. The aim of action research is to identify solutions to problems in reading comprehension. The research design attempts to combine quantitative and qualitative data at this point. Qualitative data were collected with a questionnaire, and quantitative data were collected with open-ended questions. Exploratory factor analysis was employed for qualitative data, and content analysis was utilized for quantitative data. The action research was conducted for 7 weeks. The students were assigned various text types from the“Ach Soo A.2.1”textbook, and they were required to digitize these texts with digital platforms such as Book-Creator, Kahoot, Minecraft, and Voki and to use reading strategies. The material design process was realized with the ADDIE design method. The results of the exploratory factor analysis revealed significant relationships between TPACK knowledge and its components. Both exploratory factor and content analysis revealed that TPACK-based material development enhanced students reading comprehension skills. Moreover, it was found that the participants' listening, writing, speaking, and media and material design skills were also improved.