Karışım ipliklerin esneklikleri üzerinde elyaf (karışım) kompozisyonu elyaf özellikleri ve iplik geometrisinin etkileri
  1. Tez No: 20711
  2. Yazar: SUAT CANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ATTİLA T. ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu çalışma, karışım ipliklerin elastik modüllerinin, karışım oranı elyaf özellikleri ve iplik geometrisine bağlı olarak değişimlerini incelemektedir. Teorik analiz, ipliği oluşturan elyafın ortak eksene sahip düzenli helisel patikalar takibettiği varsayımı ile yapılmış ve elyaf göçünün etkisi ayrıca dikkate alınmıştır. Teorik sonuçların irdelenmesi için girişilen deneysel çalışmalarda imalat sanayiinde kullanılan iplik türleri ve karışımlar kullanılarak pratikte yararlanılabilecek sonuçların elde edilmesi hedeflenmiştir. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study attempts to predict the moduli of blended spun yarns in terms of single fiber properties, blend ratios and the yarn geometry. For theoreti cal analysis fibers are assumed to follow regular co-axial concentric heli cal paths, the effect of fiber migration is superimposed afterwards. Com mon commercial yarn samples are used in experimental studies to verify results which are aimed to have practical applications. X