Görsel sanatlar eğitiminin zihin engelli öğrencilerin eğitimine katkısı (özel eğitim öğretmenlerinin görüşleri üzerine bir araştırma)
Visual art education contribution to the education of subnormal students (an inlestigation on aspects of special education teacher)
  1. Tez No: 207118
  2. Yazar: SANİYE ÜNAL KAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. GONCA YAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET GÖRSEL SANATLAR EĞ?T?M?N?N Z?H?N ENGELL? ÖĞRENC?LER?N EĞ?T?M?NE KATKISI ( Özel Eğitim Öğretmenlerinin Görüsleri Üzerine Bir Arastırma) Saniye, ÜNAL KAYA Yüksek Lisans, Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı Tez Danısmanı: Yrd. Doç. Dr. Gonca YAYAN Ankara - 2007 Bu arastırma, zihin engelli bireylerle çalısan özel eğitim öğretmenlerinin `Görsel Sanatlar Eğitiminin Zihin Engelli Öğrencilerin Eğitimine Katkısı' ile ilgili görüslerini almak için gerçeklestirilmistir. Arastırma verileri elde edilirken, görüsme çesitlerinden biri olan yapılandırılmıs görüsme tekniği kullanılmıstır. Bu arastırmanın verilerinden elde edilen bulgular doğrultusunda, genel veri tabanlı döküm çizelgesi olusturulmustur. Görüsme formu sorularından yola çıkarak, arastırmanın alt amaçları 21 ayrı tablo ile ifade edilmistir. Arastırmadan elde edilen bulgulara göre; okullarda zihin engelli öğrencilere eğitim veren özel eğitim öğretmenlerinin, zihin engelli öğrencilerin görsel sanatlar eğitimi ile ilgili eğitim durumlarının, yeterli olmadığı sonucuna ulasılmıstır. Görsel sanatlar eğitimi ders müfredatının uygulanmasına iliskin öğretmen görüslerini incelediğimizde, öğretmenlerin genelde müfredat içeriğinin, `uygulamada bir takım aksaklıklara neden olduğu', görüsünde oldukları sonucuna ulasılmıstır. Ayrıca, öğretmenler tarafından sanat eğitiminin faydalarının yeteri kadar bilinmemesinden kaynaklanan eksiklikler görülmektedir. Arastırmanın son kısmında, arastırmanın bulgularından elde edilen bilgilere göre uygulamaya yönelik bir takım önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been realised/done to ask for opinions of special education teachers studying with mentally handicapped individuals regarding ?The Contribution of Visual Art Education On Education of Mentally Handicapped Students? In this study, constructed interview technique that is the one of the interview techniques has been used to get research data and the general datum based inventory constituted in view of the findings got from the research data. The subpurposes of the research are demonstrated with 21 different tables via questions of interview form. According to the research findings, it has been determined that educational degree/situation of special education teachers educating mentally handicapped students are not sufficient about visual art education of mentally handicapped students. When the teachers` opinions are investigated considering application of visual art education curriculum, it is revealed that teachers genarally agree that `the content of curriculum causes some defects during the application?. In addition to, some deficiencies are seen because of that the benefits of art education are not known by the teachers. In the last part of the study, some suggestions for applications considering the findings of the research are put forward.