Gerçekçi matematik eğitimi yönteminin ilköğretim 6. sınıflarda kesir kavramının öğretimine etkisi
The effect of realistic mathematics education method to the teaching fraction concept in 6th classes of primary education
  1. Tez No: 207129
  2. Yazar: NURCAN DEMİRDÖĞEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu arastırmada, ilkögretim 6. sınıflarda, kesirler kavramının, gerçekçi matematik egitimi yöntemi ve geleneksel ögretim yöntemi ile islenmesinin ögrenci basarısı üzerine etkileri incelenmistir. Arastırma, 2005-2006 egitim-ögretim yılı, ikinci dönemde Terkehaliller ve Siremirçavus lkögretim Okulu 6. sınıfa devam eden 45 (kırkbes) ögrenciyle yürütülmüstür. Bu okullarda 6. sınıf tek subeden olusmaktadır. Sınıflar rastgele (random) ikiye bölünerek her sınıftan birer kontrol ve deney grubu olusturulmustur. Uygulama sonrası istatistikler her iki okulun deney ve kontrol grupları birlestirilerek tek deney ve tek kontrol grubu üzerinden yapılmıstır. Uygulama öncesi deney ve kontrol gruplarının aldıkları ön test puanları kullanılarak yapılan bagımsız t-testine göre kesir kavramına yönelik basarı düzeylerinde anlamlı bir fark olmadıgı görülmüstür. Kesir kavramının ele alındıgı ders, deney grubunda Gerçekçi Matematik Egitimi prensiplerine göre düzenlenmis bir ögretim ortamında, kontrol grubunda ise geleneksel ögretim ortamında sürdürülmüstür. Uygulamadan sonra yapılan son testten elde edilen puanlara göre deney ve kontrol grubunun kesir kavramına yönelik basarıları arasında anlamlı bir fark olup olmadıgı bagımsız t-testi kullanılarak belirlenmistir. Ayrıca her iki grubun uygulama öncesi ve sonrası kesir kavramına yönelik basarıları eslestirilmis t testi ile kontrol edilmistir. Arastırmanın ortaya koydugu bulgular ısıgında, Gerçekçi Matematik Egitimi yöntemine göre islenen dersin geleneksel ögretim yöntemine göre anlamlı sekilde etkili oldugu görülmektedir. Arastırmanın sonucunda bazı önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect on the student?s success of teaching fraction concept with realistic mathematics education method and traditional teaching modal to primary school sixth graders was investigated. The study was carried out with 45 (forty five) students in the sixth grades of Terkehaliller and Siremirçavus Primary Schools in the second term of the 2005-2006 academic year. There were one class of the sixth grades in the schools. By dividing the classes randomly to two an experimental and control group was formed in each class. After the application the statistics were done on one experimental and one control group by combining the experimental and control groups of the two schools. According to the independent t-test of the pre-test points applied to the experimental and control groups before the application a meaningful difference was not seen in the success levels towards the fraction concept. The course that the fraction concept was taught was carried out in a teaching environment with Realistic Mathematics Education principles with the experimental group and a Traditional Education Method with the control group. The independent t-test was used to identify if there was a meaningful difference or not according to the gained post-test points after the application. Furthermore success of both groups on the fraction concept before and after the application was controlled with the pairing t-test. According to the findings of the study, the Realistic Mathematics Education Method was meaningfully effective to the Traditional Teaching Method. At the conclusion of the study some suggestions were made.