Biyoloji öğretmeni adaylarının çevre kavramları ile ilgili algılamalarının değerlendirilmesi
Pre-service teachers perceptions of environmental concepts
- Tez No: 207130
 - Danışmanlar: PROF.DR. KAZIM YILDIZ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu araştırmanın amacı biyoloji öğretmeni adaylarının ?sera etkisi?, ?ozon tabakası?, ?asit yağmurları? ve ?biyolojik çeşitlilik? kavramları ile ilgili algılamalarını araştırmaktır. Çalışma verilerinin toplanmasında anket ve görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2005-2006 Eğitim Öğretim yılı Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Orta Öğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölümü, 152 Biyoloji Öğretmenliği Anabilim Dalı öğrencisi oluşturmaktadır. Çevre ile ilgili bu kavramlarının öğrenciler tarafından algılanma düzeylerinin belirlenmesi amacı ile literatürden yararlanılarak araştırmacı tarafından bir anket geliştirilmiştir. Anketlerin uygulanmasından sonra her sınıftan 5 öğrenci olmak üzere toplam 25 öğrenci ankette yer alan kavramlarla ilgili görüşmeler yapmak üzere seçilmişlerdir. Nicel verilerin analizinde öğrencilerin her bir anket maddesi için verdikleri cevapların sınıflara göre yüzde ve frekans dağılımları hesaplanmıştır. Ayrıca çevre ile ilgili dersleri alan öğrencilerle (4. ve 5. sınıf), almayan öğrencilerin (1., 2. ve 3. sınıf) anket maddelerinin her biri için verdikleri cevapların dağılımları arasında istatistiksel olarak farklılık olup olmadığını belirlemek amacıyla X2 (Kay-kare) testi analizi yapılmıştır. Her bir anket maddesi için verilen cevapların nedenleri görüşmelerde yer alan öğrencilere ait veri kesitleri ile açıklanmıştır. Ayrıca görüşme iii verileri içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. İçerik analizi sonucunda görüşmeye katılan her öğrencinin belirlenen temalara göre bilimsel olarak kabul edilen ya da yanlış kavramaları tablolaştırılmıştır. Analizler sonucunda öğrencilerin çalışmada ele alınan kavramlarla ilgili bazı yanlış kavramalarının olduğu tespit edilmiştir. Çevre ile ilgili dersleri alan öğrencilerin bazı anket maddelerinde dersleri almayan öğrencilerden daha fazla bilgiye sahip oldukları fakat çevre dersleri almayan öğrencilerle bazı benzer yanlış kavramalarının olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to identify pre-service biology teachers? understanding about greenhouse effect, ozone layer, acid rain and biodiversity. A survey questionnaire and interviews were used to collect the data. One hundred and fifty two pre-service biology teachers from Gazi University, Faculty of Education, Department of Biology Education participated in this study. After the survey questionnaire administered to the subject, 25 students were selected to conduct interviews. For the quantitative analysis, percentage and frequencies of students responses for each item were estimated. In order to compare the students? responses enrolled courses about environment and the students who were not a X2 test (Chisquare) was used for item-wise analysis of the questionnaire data. For explanation of the causes of students? responses for questionnaire statements, data segments were used obtained from interviews. In addition interviews were analyzed by using content analyse. Scientific and non-scientific ideas of each student participated in interviews were determined. The analysis of data reveals that pre-service biology teachers possess an array of incorrect ideas about these environmental concepts. However students enrolled to v courses on the environment have more clear ideas than students who were not, they also possess some similar misconceptions about these environmental concepts.