Ortaöğretim öğrencilerinin beden eğitimi ve spora ilişkin tutumlarının karşılaştırılması (Kırşehir il örneği)
The comparıson of the hıgh school students attıtudes towards physıcal educatıon and sports (sample of Kırşehır)
  1. Tez No: 207131
  2. Yazar: MEHMET ÇETİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATİLLA PULUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada betimsel bir yaklaşımla Kırşehir ili ortaöğretim öğrencilerinin beden eğitimi ve spora ilişkin tutumları karşılaştırılmıştır. Araştırmaya örneklem olarak Kırşehir ili ve ilçelerindeki ortaöğretim okullarından random yolu ile seçilen, 30 ortaöğretim okulu lise1. sınıfta öğrenim gören 422 erkek 392 kız, lise 2. sınıfta öğrenim gören 306 erkek 290 kız, lise 3. sınıfta öğrenim gören 334 erkek 277 kız olmak üzere toplam 2021 gönüllü öğrenci katılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anketin birinci bölümde demografik özellikler ikinci bölümde ise Demirhan ve Altay (2001)'ın revize ettiği ve Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı 0.93, sınıfiçi korelasyon katsayısı 0,85, ölçüt geçerliği korelasyon katsayısı 0.83 olarak hesaplanmış oldukları beden eğitimi ve spor tutum ölçeği (BESTÖ) yer almıştır. Verilerin frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama (X) ve standart sapma (S) değerleri SPSS 13,0 istatistik programında hesaplanmıştır. İstatistiksel işlemlerde varyansların homojen olduğu durumlarda tek yönlü varyans analizi, t-testi ve Scheffe testi kullanılmıştır. Varyansların homojen olmadığı durumlarda ise Dunnett T3 testi kullanılmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki: öğrencilerin beden eğitim ve spora ilişkin tutumları olumlu düzeydedir. Öğrencilerin cinsiyetine, genel başarı düzeylerine, annelerinin mesleklerine, babalarının mesleklerine, ailelerinde spor yapanın olmasına ve ailenin öğrencilerin spor yapmasına izin vermesine göre beden eğitim ve spora ilişkin tutumları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmiştir (P0.05). Ortaöğretim öğrencilerinin yaşanılan yere göre tutumları incelendiğinde tek yönlü varyans analizine göre anlamlı bir fark gözlenirken (P0.05).
Özet (Çeviri)
In this research, the attitudes of high school students in Kırşehir towards physical education and sports were compared by a descriptive approach. As an example of this research, totally 2021 voluntary students, consisting of 422 boys, 392 girls from the first classes; 306 boys, 290 girls from the second classes, 334 boys ? 277 girls from the third classes of 30 secondary schools chosen randomly, participated in this search. As a means of data collecting, a questionnaire consists of two parts which demographic features took place in the first part and Physical Education and Sport ? Attitude Measurement (BESTÖ) which was revised and calculated by Demirhan an Altay (2001) as Cronbach Alpha reliability coefficient 0,93, classroom correlassion co-efficient 0,85, criterion validity co-efficient 0,83 took place in the second part, was used. The frequency (f), percentage (%), arithmetic average (X) and standard deviation (S) values of dates were calculated in SPSS 13.00 statistic program. When the variances were homogenous, t ? test, One Way Anova and Scheffe test were used in statistical calculations. When the variances were not homogenous, Dunnett T3 test was used. According to the results, the students? attitudes towards physical education and sports were at a positive level. It was found that there was a significant difference (P 0,05) In the survey, when the students? attitudes were examined according to the places where they live in, there was a significant statistical difference (P0.05)