Viyolonsel eğitimine yönelik olarak geliştirilmiş bir 'etüt analiz modeli'
An 'etude analysis model' developed for cello education
  1. Tez No: 207148
  2. Yazar: BAŞAK GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜREV BERKİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmada, viyolonsel eğitimine yönelik özgün bir ?etüt analiz modeli? geliştirilmiştir. Teknik konular ve teknik çalışmalar olmak üzere iki ana boyuttan oluşan bu model, Justus Johann Friedrich Dotzauer'in 113 Violoncello Etuden Band 1 başlıklı albümünden seçilen 34 etüt ve Sebastian Lee'nin Melodische und Progressive Etüden für Violoncello, Opus 31 başlıklı albümünden seçilen 40 etüt üzerinde uygulanmıştır. Etüt analiz modelinin, viyolonsel eğitimcileri, öğrencileri ve icracılarının bu yöndeki çalışmalarına önemli yararlar sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, an original `etude analysis model` has been formed related to cello education. 34 etudes selected from 113 Violoncello Etuden Band 1 by Justus Johann Friedrich Dotzauer and 40 etudes selected from Melodische und Progressive Etüden für Violoncello, Opus 31 by Sebastian Lee have been analyzed by applying this model which contains two main cathegories such as technical subjects and exercises. It has been expected that `etude analysis model` will contribute to the studies of cello educators, students and performers interested in this matter.