İlköğretim 4., 5., 6. sınıflar fen ve teknoloji dersi yeni öğretim programının uygulanması ile ilgili öğretmen görüşleri
Teacher?s view about practising new teaching curriculum of science and technology lesson of 4th, 5th and 6th grades in elementary school
  1. Tez No: 207163
  2. Yazar: UFUK DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BERİL SALMAN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu arastırma, T.C. MEB, Talim ve Terbiye Kurulu Baskanlığı 2004 yılı öğretim programı reformu çerçevesinde“Fen Bilgisi Dersi Özel ?htisas Komisyonu”tarafından hazırlanan ve 2005-2006 öğretimin yılında 4. ve 5. sınıflarda, 2006-2007 öğretim yılında 6. sınıflarda uygulamaya konulan ?lköğretim 4., 5. ve 6. sınıf Fen ve Teknoloji Dersi Öğretim Programı'nın amaçları, içeriği ve öğrenme-öğretme süreci ile ilgili öğretmen görüslerini belirlemek üzere yapılmıstır. Arastırmanının evrenini, Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan ilköğretim okullarında görevli 4., 5. sınıf öğretmenleri ve 6. sınıf fen ve teknoloji dersi öğretmenleri olusturmustur. Örneklem, Çankaya ilçesinde bulunan ilköğretim okullarından gelisigüzel seçilen 20 ilköğretim okulunda görevli 100 öğretmenden olusmustur. Veriler, arastırmacı tarafından hazırlanan 40 soruluk Anket Formu'nun örnekleme uygulanması yoluyla elde edilmistir. Verilerin analizinde; frekans ve yüzde değerleri veri toplama aracında yer alan her bir maddenin incelenmesiyle elde edilmis,aritmetik ortalamalar ise yapılan istatistiksel hesaplamalar sonucu bulunmustur.Yapılan bu arastırmada asağıdaki sonuçlara ulasılmıstır: ?lköğretim 4., 5., 6. Sınıflar Yeni Fen ve Teknoloji Dersi Öğretim Programı'nın; i) amaçları ile ilgili öğretmen görüslerinde genel kanı; iyi (X =3.67) seklinde olmustur. ii) içeriği ile ilgili öğretmen görüslerinde genel kanı; iyi (X =3.58) seklinde olmustur. iii) öğrenme-öğretme süreci ile ilgili öğretmen görüslerinde genel kanı; iyi (X =3.63) seklinde olmustur.
Özet (Çeviri)
Science Education Curriculum Development Commission put the elementary science and technology education programme of 4th, 5th and 6th grades into practice in 2005-2006 education in grades 4 and 5 and in 2006-2007 in grade 6 with in the frame of 2004 curriculum imitiated by the Board of Education reform. This research was done order to determine teacher?s views about the new curriculum?s relevance in the dimensions of goals, context and teaching learning processes in achieving the goals of primary science education. The population of this study is the science teachers and classroom teachers who worked in elementary schools in Çankaya - Ankara. The sample is consisted of 100 teachers who work in 20 primary schools which were selected randomly in Ankara province Çankaya administrative district. The data were collected by means of administering a 40 item questionaire that was prepared by the researcher. In the analysis of data, frequency and percentages were obtained by analyzing each item and the arithmetical averages were calculated. In this research the following results were obtained: The teacher?s view about the New Science and Technology Curriculum in 4th, 5th and 6th grades; i) as good (X =3,67) according to its goals; ii) as good(X =3,58) according to its extend and coverage; iii) as good(X =3,58) according to its proposed processes of teaching and learning.