Son dönem stoa felsefesinde ahlak
Ethics in the recent epoch stoic philosophy
- Tez No: 207178
- Danışmanlar: PROF.DR. NURTEN GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Ertürk, Baksen, Son Dönem Stoa Felsefesinde Ahlak, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2007 Bu tez son dönem Stoa düsüncesinin ahlak anlayısı ve bu ahlak anlayısının düsünce tarihindeki yeri ve önemini ortaya çıkarmak için hazırlandı. Bunun için de son dönem Stoacılardan Seneca, Cicero ve Epiktetos'un düsüncelerine basvuruldu. Stoacı düsüncede felsefe üç alanda ele alınır: fizik, mantık ve ahlak. Asıl ahlak alanında ortaya çıkarlar. Fizik ile mantık bilgisi ise ahlak için ön kosuldur. Stoacı evren anlayısı panteist karakterdedir. Evrenin kendisi de olan Tanrı her seyi önceden belirlemistir. Hiçbir sey bu belirlenim dısına çıkamaz. Evrene kader hakimdir. nsanın yapması gereken aklı ile bu düzenin yasalarına ulasıp bunları yasamına uygulamaktır. nsanlar yasaları ögrenip yasamlarında uygulamakta özgürdürler. Ama yine de yazgıda olanı yasarlar. Bu düsünce Stoacı düsüncenin elestiriye ugramasına sebep olur. Çünkü bir yandan özgürlükten bahsederken bir yandan da kaderden bahsederler. Ayrıca Stoacı ahlakın dogal yasası da bir netlik tasımaz. Son dönem Stoa felsefesi eklektik bir yapıdadır. Dolayısıyla tezimizin birinci bölümünde son dönem Stoa ahlakına etki eden düsüncelere yer verilmistir. Seneca ve Cicero'nun düsüncelerinde Stoa felsefesinin yanı sıra Aristo ve Platon'un da etkilerini görüyoruz. Fakat Epiktetos'un ahlak anlayısı ilk dönem Stoa felsefesine dayanır. Genel olarak son dönem Stoa felsefesinin ahlak anlayısına baktıgımızda, Stoacı felsefenin ?dogaya uygun yasama idealini daha çok akla dayalı yasama olarak yorumladıklarını görürüz. Yine de kader yasamımızda egemendir. Dogal yasalar vardır ve bu yasalar yasamımızı yönlendirir. Özgürlük daha çok düsünsel alanda ortaya çıkıyor. Sonuç olarak son dönemde Stoa felsefesinin daha rasyonel ve daha savunulabilir bir düsünce haline geldigini görüyoruz. lk dönemin katı tutumu biraz kırılmıstır. Buna ragmen Stoacı felsefenin ahlak alanındaki ?özellikle yasa, kader ve özgülük anlayıslarındakibelirsizlik ve çeliskilerin son dönemde de devam ettigini görüyoruz. Bütün bu çeliskilere ragmen son dönem Stoa felsefesin ahlak anlayısı genis etkiler yaratmıstır. Hem imparatorluk döneminde hem de sonrasında olusan bazı felsefi düsüncelere temel olmustur. Evrensel kardeslik ve tüm insanların dogustan esit oldukları düsünceleri ile insan hakları düsüncesine temel olmustur. Özellikle, Platonculugun çesitli biçimleri ile kaynasarak bulunmustur, ortaçag ideolojisine temel olmustur
Özet (Çeviri)
Ertürk, Baksen, Ethics in the Recent Epoch Stoic Philosophy, Postgraduate Thesis, 2007 This thesis has been prepared to reveal the ethical understanding of Recent Epoch Stoic Philosophy and the place and importance of this ethical understanding in the thought history. For this reason, the thoughts of Seneca, Cicero and Epictetus, who are among the recent epoch Stoicst, have been referred. Philosophy is taken in three fields in the stoicst thought: physics, logic and ethics. They appear particularly in the ethical field. Physics and logic information are preconditions for ethics. Stoicts? universe understanding has a pantheist character. God, who is himself the universe at the same time, has determined everything in advance. Nothing can occur out of this determination. Destiny dominates the universe. What the human being needs to do is to reach the laws of this order and to practice them in his life. Human beings are free to learn the laws and to practice them in their lives. But, nevertheless, they experience what is written in their destiny. This thought causes the Stoicts thought to be criticized, because it mentions freedom on the one hand, and destiny on the other. Furthermore, the natural law of Stoicts ethics does not have clarity. Recent epoch Stoic philosophy has an eclectic structure. Hence, in the first chapter of the thesis, the thoughts having impact on recent epoch Stoic philosophy have been mentioned. In the thoughts of Seneca and Cicero, we come across the impacts of Aristo and Plato as well as the Stoic philosophy. However, the ethical understanding of Epictetus is based on the first epoch Stoic philosophy When we consider the ethical understanding of recent epoch Stoic philosophy generally, we understand that Stoicts philosophy interprets the living idea which is suitable to the nature as a life based on wisdom. Nonetheless, destiny is dominant in our lives. There are natural laws and these laws direct our lives. Freedom appears particularly in the ideational field. In conclusion, we can see that Stoic philosophy in the recent epoch has become a more rational and a more supportable thought. The strict stance of the first epoch has been reduced. Despite this, we can see that the ambiguity and paradoxes continue to exist in the recent epoch in the ethics of Stoicts philosophy, especially in its understanding of law, destiny and freedom. In spite of all these paradoxes, the ethical understanding of recent epoch Stoic philosophy has produced great impacts. They have become the bases of certain philosophical thoughts forming in both the empire periods and post-empire periods. The thoughts of universal fraternity and that all human beings are equal innately are the bases of human rights thoughts. Particularly, it has experienced integration with certain types of Platonism and thus has become the basis of the middle age thought.