Ab ile uyum sürecinde türkiyede tüketici sağlığının korunması politikaları: Seçilmiş tüketici gruplarında bir uygulama
The politics of the protection of the consumer health in the in the eu adaptation process in Turkey: A case study in the groups of the choser consumers
- Tez No: 207197
- Danışmanlar: PROF. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
(MERT, Vildan). (AB le Uyum Sürecinde Türkiye'de Tüketici Saglıgının Koruma Politikaları: Seçilmis Tüketici Gruplarında Bir Uygulama), (Yüksek Lisans Tezi), Ankara, (2007) Tüketim faaliyeti insanlıgın dogusu ile baslamıstır. Günümüzde bilim ve teknolojideki gelismeler, artan mal ve hizmet çesitliligi ve bunlar hakkında yeterli bilgi birikimine sahip olmayan, üretici karsısında güçsüz durumda bulunan tüketicilerin etkin bir seklide korunmasını gerekli kılmaktadır. Tüketicinin korunması kapsamında saglıgın korunması hakkı diger haklardan daha fazla önem arzetmektedir. Tüketicinin satın aldıgı bir mal veya hizmet nedeniyle ugradıgı ekonomik zararın telafisi mümkün olabilmekteyken, saglık alanında yasanılan bir sorunun telafisi pek çok durumda olamamaktadır. Bu yüzden AB ile uyum sürecinde olan ülkemizde de tüketicinin saglıgının korunması öncelikle ele alınması gereken konulardan biridir. Bu çalısmada, tüketicilerin, tüketici olarak hakları özellikle saglıgın korunması hakkı konusundaki bilinç düzeylerini ölçmek amacıyla Bursa ili Gemlik ilçesinde ikamet edenlere anket uygulanmıstır. Arastırma sonucunda, arastırmaya katılanların neredeyse tamamının (%90) ayıplı bir ürün veya hizmet karsısında haklarını aradıkları görülmüstür. Tüketicilerin haklarını aramalarında en etkili faktör ise; `kendini aldatılmıs hissetmek' olmaktadır. Tüketicilerin %88,5'i Türkiye'de tüketicinin saglıgının yeterince korunmadıgını belirtmekte ve bu durumun en önemli nedeninin denetimlerdeki yetersizlikler oldugu düsünülmektedir. Arastırma sonucunda elde edilen önemli bulgulardan biri de; arastırmaya katılan tüketicilerin %51,5'inin herhangi bir mal alımını nedeniyle bir saglık sorunu yasarken, %39,7'si hizmet grubu nedeniyle bir saglık sorunu yasadıkları görülmüstür. Ayrıca,tüketiciler AB ile uyum sürecinde tüketicinin saglıgının korunmasını diger tüketici haklarından daha önemli görmekte ve bu konudaki çalısmaların hız kazanmasını istediklerini görülmektedir.
Özet (Çeviri)
(MERT, Vildan). (The politics of the protection of the consumer health in the in the EU adaptation process in Turkey: a case study in the groups of the choser consumers), (Master Thesis) Ankara, (2007) The activity of consumption has started with the appearance of mankind. At the present day, technological and scientific developments, increasing goods and service variety, call for the protection of the consumer, who is generally in a feeble situation before the producer because of his/her insufficient knowlege about the said developments and increasing variety. The most important aspect of consumer protection, is the protection of consumer health. While the compensation of a good or service acquired by the consumer is possible from a financial point of view, usually it is not possible to compensate a health problem encountered. Therefore, it is also important to undertake the protection of consumer health, for our country which is in the EU adaptation process. In this study, the residents of the Bursa Province, Gemlik District were subjected to a survey, with the purpose to evaluate their consciousness level, concerning their rights of consumer health protection as consumers. The results of the survey indicate that nearly all of the participants (90%) seek remedy when they acquire a defective product or service. The most important factor in their remedies, is the `feeling of being cheated?. 88,5% of the consumers state that the consumer health is not amply protected in Turkey, and the most important reasons for this inadequacy are considered to be the insufficiencies of inspections. Moreover, the consumers are considering the protection of consumer health a more important issue relative to the other consumer rights, in the EU adaptation process and wish the acceleration of the amendment works related to this subject