11 eylül sonrasında uluslararası terörizmle mücadelede istihbaratın öne çıkan rolü ve önemi
The role and rising importance of intelligence in combating international terrorism after september eleven
- Tez No: 207252
- Danışmanlar: PROF.DR. REFET YİNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
11 Eylül 2001 tarihinde ABD'deki üç hedefe yapılan uçaklı intihar eylemleri, dünya siyasetini derinden etkilemistir. Eylemler ne amaçla gerçeklestirilmis olursa olsun, sonuçları bir kısım ülkelere dogrudan tesir etmistir. Önce ?teröre karsı savas? ilan eden ABD, eylemlerin etkisini en iyi sekilde degerlendirerek uluslararası toplumu arkasına almıs ve terörü evinde vurmak üzere Afganistan'a konuslanmıstır. Ancak terör, Avrupa Kıtasına kaymıs, içinde Türkiye'nin de bulundugu ülkelere de adeta salgın bir hastalık gibi sıçramıstır. Yine aynı ABD bu sefer de ?kitle imha silahlarını bulmak üzere? Irak'a müttefikleriyle girmistir. Buraya kadar olanlar, eylemlerin ?dünya içislerine? etkisini göz önüne koymaktadır. Fakat 11 Eylülün etkisi sadece bunlarla sınırlı degildir. Güvenlik ve istihbarat anlayısında da köklü degisimlere neden olmustur. Önce, ABD istihbarat servisleri elestirilmeye baslanmıs; sonra ABD'de bir iç güvenlik teskilatının ihdası ve yeni kanunların çıkarılması bunu takip etmistir. Bilahare Avrupa ülkelerinde benzer degisimler yasanmıstır. Bu çalısmada saldırılar akabinde, soguk savas döneminden sonra bir kere daha istihbaratın uluslararası terörizmle mücadele adına öneminin arttıgı öne sürülmüs; bunu izah için terörizm ve istihbarat kavramlarına açıklık getirilerek, 11 Eylül ile sonrasında Avrupa kıtasında yasanan diger önemli terörist eylemler irdelenmistir. Çalısmanın son bölümünde ise istihbaratın sınırasan terörizmle bas etmek için birincil önceligi bulundugu ortaya konulmustur.
Özet (Çeviri)
The terrorist attacks of September 11 to three US targets affected the World Politics deeply. Regardless of the reason for these terrorist attacks, their consequences affected many countries directly. Declaring ?war on terrorism? USA utilized the massive effect of the terrorist attacks and got the support of international community then settled in Afghanistan to strike terror in its homeland. But terror spread to Europe including Turkey like and epidemic. Then USA went into Iraq to find WMDs (Weapons of Mass Destructions) with its allies. Developments until this point show the effects of the terrorist attacks to ?World?s Internal Affairs.? But the effect of 9/11 is not limited to aforementioned issues. This has caused significant changes to the understanding of security and intelligence. First it is stated with criticizing the US intelligence agencies and then establishing a new security agency and it is followed with enactment of new laws. After these some European countries also experienced the similar processes. This study proposes that importance of the intelligence against international terrorism is increasing one more time after cold war era. To be able to prove that the study explains the terrorism and intelligence concepts, and examines important terrorist events in Europe after September 11. Finally, priority of intelligence in combating international terrorism was stressed.