Siyasal propaganda açısından 2003 Irak savaşı(2.Körfez savaşı) ve medyadaki yansımaları
2003 Iraq war (2. Gulf war) as political propaganda and media bounce
  1. Tez No: 207258
  2. Yazar: HAKAN ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİREL GÖLÜNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Propaganda; bir bireyin yada grubun başka bireylerin veya grupların tutumlarını belirleyip, biçimlendirmek, kontrol altına almak veya değiştirmek için haberleşme araçlarından yararlanarak ve bu bireylerin ya da grupların belirli bir durum veya konudaki tepkilerin kendi amaçlarına uygun tepkiler şeklinde olacağını umarak giriştikleri bilinçli bir faaliyettir. Propaganda amacını gerçekleştirirken kişinin serbest iradesini kullanarak bir karara varması yanında, bireye verilmek istenen düşünce otomatik olarak bilinç altına yerleştirilmektedir. Bu yüzden propaganda yaparken çok dikkatli olmalı, önceden hazırlanmış ayıklanmış bilgileri, propagandanın etkisini artıracak biçimde kullanmak gereklidir. Propagandanın temel amacını ?fertlerin kabule zorunlu olmadıkları bir düşünceyi istekleriyle yapmaya kabule, yapmaya zorlanamayacakları bir hareketi istekleriyle yapmaya yöneltmektir? şeklinde ifade edebiliriz. 2003 yılında Irak'ta meydana gelen ve hala günümüzde tam anlamıyla çözüme kavuşmamış olan 2. Körfez Savaşı esnasında ABD ve Irak Hükümetleri arasında cephede yapılan savaşın dışında cephe gerisinde de adeta bir siyasal propaganda savaşı yaşanmış ve iki tarafta haklılıklarını ortaya koyabilmek için yoğun bir çalışma yürütmüşlerdir. İki ülkenin tüm dünyaya kendi haklılığını savunma çabası dünya kamuoyunun savaş hakkındaki düşüncelerini bir bakıma ikiye bölmüştür. Kimileri Irak'ın bu savaşta ezilen taraf olduğunu düşünürken, kimileri ise Saddam'ın senelerdir yaptıklarıyla kendi sonunu hazırladığı fikrinde birleşmişlerdir. Ancak iki tarafta tam anlamıyla kamuoyunu ikna etmeyi başaramamışlardır. ABD hükümeti kamuoyunu bilgilendirirken yaptığı stratejik hatalar ve öne sürdüğü söylemleri kanıtlayamaması nedeniyle zor anlar yaşarken, Irak Hükümeti ise Saddam faktörü ve siyasal propaganda araçlarını etkin kullanamaması nedeniyle dünyadan beklediği ilgiyi görememiştir. Siyasal propaganda çalışması doğru yapıldığında kitleleri lehinize çevirebileceği gibi, yanlış uygulandığında da senelerce oluşturduğunuz imajı yıkabilecek kadar etkin ve önemli bir siyasal iletişim aracıdır. Bu aracı etkin kullanmak için ülkeler söylemlerini siyasal propaganda stratejilerini uzman kadrolarla belirlemekte, hatta adımlarını atmadan önce bu adımların halka nasıl izah edileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Propaganda is a conscious activity an individual or a group attempted to determine, shape, control or change the attitudes of other individuals or groups by using means of communication and expecting the reactions of these individuals or groups concerned with a specific condition or a matter that will be suited to their aims. While propaganda realizes its aim, the idea required to given to the individual is settled to the subconscious automatically, besides one reaches a decision by using free will. Therefore it?s necessary to be careful, to use the prepared and cleaned informations by increasing the propaganda?s effect. We can express the basis aim of propaganda, ?it?s to direct individuals to accept an idea intentionally they are not obliged to accept and to do an action intentionally they can not be forced to do?. During 2. Gulf War happened in Iraq in 2003 and still couldn?t be solved totally, almost a political propaganda war have been realized behind the front, except the war between Government of USA and Iraq in the front and both of two sides carry out a hard working to prove their rightfulnesses. The effort to defend their rightfulnesses all of the world of two countries in one respect divided the ideas of public opinion of the world about the war into two. While some thinks that Iraq is the crushed part in this war, some agree with the idea of that Saddam prepared his conclusion by he has been done for years. But both of two parts could not completely achieve to persuade the public opinion. While Government of USA is in a difficult situation because of the strategical mistakes when made conscious public opinion and could not prove the expressions proposed, Government of Iraq could not attract attention from the world because of factor Saddam and could not use the means of propaganda influentially. Political propaganda working is an active and important means of political communication that it can direct the masses in your favor when it is carried out correctly and destroy the image you constituted for years when it is carried out wrongly. The countries determine their expressions and political propaganda strategies with specialist staff, even before they take a step, first think about how it can be explained to the public.