Türkiye'de elektronik dönüşüm süreci ve e-devlet'te etkinlik: Sanayi.net uygulaması
The process of eloctronic transformation in turkey and activity in e-government: Industrial.net application
- Tez No: 207268
- Danışmanlar: PROF.DR. BİROL BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişme ve bu teknolojilerin her alanda yaygın olarak kullanılması ile birlikte dünyada bilgi toplumu olma yolunda bir elektronik dönüşüm süreci başlamıştır. Hazırlanan bu tez çalışmasında dünyadaki bu elektronik dönüşüm sürecine paralel olarak Türkiye'de yürütülen çalışmalara değinilmiş ve durum değerlendirmesi yapılmıştır. Bilgi toplumu olma yolunda Türkiye'nin bir çok çalışma yapmış olmasına rağmen henüz yeterli ilerlemeyi sağlayamadığı belirlenmiştir. Kamu hizmetlerinin e-Devlet uygulamaları ile elektronik ortama taşınması ile bu hizmetlerin yerine getirilmesinde hizmet kalitesi, hız ve maliyet açısından etkinlik artışı sağlandığı öngörülmüştür. Buna yönelik olarak, çalışmanın uygulama bölümünde başarılı e-Devlet uygulamalarında Sanayi.NET uygulaması incelenmiş, Satış Sonrası Hizmetler Yeterlilik Belgesi ve Garanti Belgesi başvurusunun elektronik ortama taşınması ile sağlanan faydalara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the quick development in the information and communication technologies and the widespread utilization of these technologies in every field, an electronic transformation process has begun throughput the world on the way towards being society. In the thesis prepared, in parallel with the electronic transformation process in the world, studies in Turkey have been touched upon and an evaluation of the current situation has been carried out. Even though Turkey has performed various studies on the way towards being an information society, that she has accomplished enough progress has not been designated yet. Via the move of the public services to electronic medium by the e- Government implementations, hat an increase in the quality of the services, in the efficiency pursuant to speed and cost in the fulfillment of the services have been envisaged. Therefore, in the implementation section of this study, Sanayi.NET project, which is one of the successful implementations of e- Government has been analyzed and the benefits acquiring from the move of application for Services Adequacy Certificate and Warranty Certificates to the electronic medium have been dealt with.