Mobbing oluşumunda örgüt kültürünün rolü: Bir örnek uygulama
The role of organization culture in formation of mobbing: Implement a example
  1. Tez No: 207267
  2. Yazar: ÇİSEM BAHÇE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BELGİN AYDINTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZETBAHÇE, Çisem. Mobbing Oluşumunda Örgüt Kültürünün Rolü: Bir Örnek Uygulama, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2007.Bu çalışmanın amacı uygulama alanına giren sektörlerdeki örgüt kültürü ile mobbing uygulamaları arasında nasıl bir ilişkinin var olduğunun tespit edilmesidir.Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde; mobbing kavramı, tipolojisi, süreçleri, evreleri ve sağlık üzerine etkileri, süreç içinde rol alanlar ve psikolojileri üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde; örgüt kültürü tanımı, örgüt kültürünü oluşturan faktörler, mobbing uygulamalarında örgüt kültürünün önemi, mobbing uygulamalarının örgüte verdiği zararlar, alınacak önlemler ve hukuksal boyutu açıklanmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünü ise işletmelerde mobbing uygulamaları ile örgüt kültürü arasındaki ilişkilere yönelik çalışma oluşturmaktadır.Çalışmanın amacına uygun olarak örgüt kültürü ile mobbing uygulamaları arasındaki ilişkiyi ölçmek için anket yöntemine başvurulmuştur. Bu çalışma için kullanılacak veriler kamu, özel ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren örgütlerde 142 çalışana 49 sorudan oluşan bir anket uygulanmak suretiyle elde edilmiştir. Araştırma sonuçları değişkenlerin tipine göre, SPSS 13 programı kullanılarak ve frekans dağılımları t testi, ANOVA ve ki kare analizi kullanılmak suretiyle test edilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre mobbing uygulamalarıyla örgüt kültürü arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. İşyerinde uygulanan mobbingin, iş arkadaşları ve üst yönetim tarafından benzer oranlarda uygulanmakta olduğu görülmüş ve örgüt kültürünün düzgün oluşturulamaması ve çalışanlara aktarılamaması sonucunda mobbing uygulamalarına daha sık rastlanıldığı tespit edilmiştir. Cinsiyet farkı, gözetmeksizin tüm çalışanların mobbingden etkilenebileceği görülmüştür.Anahtar Sözcükler1.Psikolojik Taciz2.Psikolojik Şiddet3.Zorbalık4.Örgüt Kültürü5.Örgüt Kültürünün Ögeleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACTBAHÇE, Çisem. The Role of Organization Culture in Formation of Mobbing: Implement a Example, Graduate Thesis, Ankara, 2007.The aim of this study is to determine the relationship between mobbing implementations and organization culture in sector that is in implementation field.There are three parts in thesis. In the first part includes concept, typology, processes, phases, effects on health of mobbing and also people's pyschology who have a role in this process. In the second part, definition of organization culture, factors that create it, importance of implementations of mobbing, harms that are occured by mobbing, precautions and requirements in terms of forensic are clarified. Study that is about relationship between mobbing implementations and organization culture creates the third part of study. A poll has been conducted so as to determine the relationship between organization culture and mobbing implementations.Datas which have been used in this study were gotten to conduct a poll. The poll has 49 question for 142 employers who show an activitiy in private, public and service sector. Results of researches have been tested through using SPSS13 programme and frequency distributions t test and ANOVA and Chi-Square analysis.According to results of researches, it has been found that there is a meaningful relationship between mobbing implementations and organization culture. It has been seen that, mobbing is implemented in similar rates by colleagues and top management in the work place.In addition to this, it has been ascertained that, mobbing implementations are more used if it cannot be formed correctly and it cannot be transfered to employers. All employers can be affected by mobbing without sexual differences.KEY WORDS1.Psychological Harassment2.Psychological Violence3.Despotism4.Organization Culture5.Factors of Organisation Culture