Küçük ve orta boy işletmelere (KOBİ) yönelik danışmanlık ve eğitim hizmetleri pazarı ve seçilmiş bir bölgedeki KOBİ'lerin yapılarının danışmanlık ve eğitim hizmetleri ihtiyaçlarına etkileri üzerine bir inceleme
Consultancy and training markets for small and medium size enterprises (SMES) and an analyses about effects of structures of SMES in a selected zone on necessities of consultancy and training
  1. Tez No: 207269
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL KAYRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Küreselleşmenin yarattığı rekabet koşulları ülkemizdeki KOBİ'leri de etkilemiş, her gün değişen ekonomik şartlara hızlı ve etkin bir şekilde uyum sağlamak artık var olmanın ön koşulu haline gelmiştir.Bu şartlar altında profesyonel yol göstericilere ihtiyaç duyan KOBİ'ler için Danışmanlık ve Eğitim Hizmetlerinin önemi her geçen gün daha da artmaktadır.Bu anlamda, Türkiye'de de gelişmeye başlayan Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri pazarı ve KOBİ'lerin bu oluşumdan yararlanma eğilimleri gün geçtikçe artmakla birlikte henüz yetersiz düzeyde kalmaktadır.Ülkemizin ekonomik gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla KOBİ'ler ve bu işletmelere hizmet veren Danışmanlık ve Eğitim Hizmeti sağlayıcıları bu çalışmanın konusunu oluşturmuştur. Bu alanda yapılan inceleme çalışması ile de mevcut durumla ilgili bir kesit sunulmaya çalışılmıştır.Anahtar Sözcükler1.KOBİ2.Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri3.Küreselleşme4.Rekabet5.Ekonomi
Özet (Çeviri)
Competition conditions caused by globalization have affected SMEs in our country as well and ability to adjust rapidly and efficiently for economical conditions which vary from day to day becomes a major rule to survive.Under the said circumstance, the importance of Consultancy and Training Services for SMEs has also increased because of the need of SMEs for proffesional coaches.In this context, it should be implied that there is an upgrading trend for the markets of Consultancy and Training Services which is developing in Turkey and tenancy of them by SMEs each and every day. Nevertheless this trend is still insufficient.SMEs as an ingredient of our country?s economy and Consultancy and Training suppliers which serve for SMEs are selected as the main subjects of this research aiming to make a contribution to the economic development of our country. We tried to put the case clearly as how the present situation reveals today according to our analyses wtihin this sectional study.Key Words1.SMEs2.Consulting and Education Services3.Globalization4.Competiton5.Economics