Yalın üretimde analitik hiyerarşi modeli'nin uygulanabilirliği
The feasibility of analytic hierarchy model in lean production
- Tez No: 207293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüz iş dünyasında; mal ve hizmet üretimi yapan işletmelerde artık sıkça duymaya başladığımız bir kavram olan ?yalın üretim?, özelikle otomotiv sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Japonya kökenli olan ?Yalın Üretim? kavramı; üretime yük getiren tüm israflardan arınarak, üretim hızını ve esnekliğini artırıp kalite, maliyet ve teslimat performansını aynı anda iyileştirmeyi hedeflemektedir. Bunun için de işletmenin içerisi kadar, işletme dışındaki tedarikçileriyle olan ilişkileri de oldukça önemli bir konuma sahiptir. Üretimin amacı olan yukarıdaki yeterliliklerin sağlanabilmesi için, bu yolda işletmeyle eşgüdüm içinde çalışabilecek yeteneğe sahip tedarikçilerin seçimi de oldukça önemlidir. Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) tekniği, çok kriterli karar verme problemlerinde, sayıca fazla olan kriterleri değerlendirerek alternatifler arasından seçim yapılabilmesi için karar vericilere yol gösteren bir karar destek yöntemidir. Bu çalışmada, yalın üretim yöntemini uygulayan bir otomotiv firması için oldukça önemli olan tedarikçi firma seçimi sürecinde AHS tekniği uygulanmıştır. Sonuç göstermiştir ki, çok kriterli bir karar verme problemi olan tedarikçi seçimi probleminde AHS tekniği bir karar destek sistemi olarak sayısal çözümler sunmakta kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Lean Production, rather frequently known by organisations that produce goods and services, especially used by automotive industry widely in today?s business world. Origin of this concept is Japan (this concept was born in Japan) and the main aim of lean production is to reduce costs, improve quality and performance of delivery at the same time by avoiding from all waste in the production area, speeding up the production and flexibility. Therefore, relations with the outer suppliers are very important as much as inner suppliers. To provide the above competences which are the target of production; choice of the suppliers, which have proficiency to work with coordination by the firm, is vitally important. The Analytic Hierarchy Process (AHP) is a decision support technique, guiding to decision makers which is used for multiple criteria decision making problems to make choice among the alternatives by assessing all criteria. In this study, AHP technique was carried out to supplier selection process of a motor company (a firm from automotive industry) that is implementing lean production. Results of the study denote that, AHP technique can be used as a decision support system to get numerical solutions for the supplier selection process which is a multiple criteria decision making problem.