Eğitim ve araştırma hastanelerinde çalışan radyoloji teknisyenlerinin iş tatmin düzeylerinin araştırılması ve ankara ilinde bir uygulama
Job satisfaction research of radiology technicians who works at the education and research hospitals and an application in the city of Ankara
- Tez No: 207294
- Danışmanlar: PROF.DR. SEZER KORMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Hastaneler, büyük oranda ileri teknoloji kullanmasına rağmen emek yoğun işletmelerdir. Hastaneler, ne kadar yüksek teknolojiye sahip olurlarsa olsunlar bu teknolojik cihazlardan maksimum fayda sağlamaları için cihazları kullanan kişilerin yaptıkları işte istekli olmaları ve dolayısıyla iş tatmin düzeylerinin yüksek olması gerekmektedir. Radyoloji teknisyenlerinin iş tatminini arttırmak, gelecekteki görüntüleme hizmetleri için en önemli faktörlerden birisidir. Bu araştırmada, Radyoloji teknisyenlerinin çalışma yaşamlarını değerlendirmelerini açıklayan faktörleri ortaya koyarak, bu faktörlerin teknisyenlerin, hizmet süresi, çalıştığı bölüm, çalıştığı hastane ve demografik özelliklerine göre değişip değişmediği ve teknisyenlerin iş tatminine katkıda bulunup bulunmadığının araştırılması amaçlanmış olup, araştırma S.B Ankara, Atatürk, Dışkapı ve Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi hastanelerinde yapılmıştır. Araştırmada, 128 Radyoloji Teknisyeni; demografik, iş ve nitelikleri, çalışma ortamı, yönetim, ücret, sosyal olanaklar ve kişiler arası iletişim özelliklerden etkilenen tatmin derecelerini ölçmek amacıyla anket uygulanmıştır. Anket verileri SPSS programının 11.5 versiyonunda işlenmiş olup bütün sorular için frekans dağılımları yapılmıştır. Anket formunda, radyoloji teknisyenlerinin iş tatminlerini değerlendirmelerini içeren sorularda, 5 düzeyli Likert tipi ölçek kullanılmıştır. Anket sonucunda; radyoloji teknisyenlerinin tatmin düzeyinin çeşitli faktörlerden etkilenerek değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although hospital uses mostly high- tech devices and equipments they are intense work businesses. In order to get maximum benefit from these high-tech equipments, job satisfaction level of the users of them should be high and those users should be enthusiastic about their job. Job satisfaction redound (increase) of radiology technicians is one of the most important factor for future radiology(projections) services. In this study, the factors which explains radiology technicians work life evaluations are stated, research of if these factors are changing according to technicians employment time, department , hospital and demographic characteristics and if they are effecting technicians job satisfaction is aimed. The research is done at S.B. Ankara, Atatürk, Numune and Dışkapı Education and Research Hospitals. 128 radiology technicians are questioned to evaluate their job satisfaction level affected by demographic, job characteristics, workplace, management, salary, social facilities and communication features. Questionnaire data are processed in SPSS program version 11.5 and frequency distribution is done for all questions. In the questionnaire 5 rank likert type scale is used for questions about radiology technicians? job satisfaction evaluation. As a result of questionnaire, it is determined that job satisfaction of radiology technicians are affected by various factors and changes according to those affects.