Yönetimde kalite güvence ve hastanelerde bir uygulama
Quality assurance systems in the management and implementation of the hospitals
  1. Tez No: 207295
  2. Yazar: CENGİZ DURAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RASİH DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu doktora tezinin temel amacı; ISO 9000 Kalite Yönetim sistemini uygulayan firmaların Toplam Kalite Yönetimine (TKY) nasıl ulasabileceğini belirlemek ve Ankara sehir merkezinde faaliyet gösteren hastanelerin kalite yönetimi ile hizmet kalite performansı arasıdaki iliskiyi ampirik olarak ölçmeye çalısmaktır. Bu doktora tezinde literatür gözden geçirilmis ve alan çalısması metodu kullanılmıstır. Bulgulara göre Kruskal Walles testi sonucunda hastane yönetim yapısıyla ilgili olarak; % 90 güvenirlikte, sürekli iyilestirme ve hizmet kalitesi performansı açısından özel hastanelerin kamu hastanelerinden daha iyi durumda olduğu bulunmustur. Hastane büyüklüklerine göre Kruskal Walles testi sonucunda, % 88 güvenirlikte, 100?199 yataklı hastanelerin örgütsel isbirliği açsından 200?300 yataklı hastanelere göre daha iyi durumda olduğu belirtilebilir. Bununla birlikte yapılan karsılastırmalar sonucunda 301?499 yataklı hastanelerin örgütsel isbirliği açısından 200?300 yataklı hastanelere göre daha iyi durumda olduğu tespit edilmistir. Sekiz hipotez testini değerlendirmek için kategorik regresyon testi kullanılmıstır. Anketteki hipotez test sonuçlarının genel bir değerlendirmesi yapıldığında; sağlık hizmet kalitesinin üst yönetimin liderliğinden, örgütsel isbirliğinden, teknoloji liderliğinden, isgücü motivasyonundan, isgücünün gelisiminden, sürekli iyilestirme için bilgi analizinden ve hastane kalite performansından doğrudan ve pozitif olarak etkilendiği görülür. Fakat anketteki genel ortalamalara bakılarak hastanelerin hizmet kalitesini yükseltebilmeleri için kendilerini; örgütsel ?sbirliği, sürekli iyilestirme için bilgi analizi ve isgücü motivasyonu alanlarında gelistirmeleri gerektiği söylenebilir. 267 Hastanelerde sağlık hizmetinin kalitesini artırabilmek için yönetimsel karar alma süreçlerine katılan koordinasyon takımları kurulmalıdır. Buna ek olarak, periyodik olarak anketler hazırlanarak hastane çalısanlarına ve hastalara uygulanmalıdır. Ayrıca sağlık hizmetinin kalitesini değerlendirebilmek için istatistiksel kalite kontrol araçlarının daha fazla kullanımının gerekliliği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this PhD thesis is to determine ISO 9000 Quality Management System?s (QMS) implementation how to reach Total Quality Management (TQM) and find out the relationship between the service quality performance and the quality management of the hospitals in the center of Ankara. The method used in dissertation is literature review and field study. According to our finding, as a result of Kruskal Walles test related to management context in the 90% confidence interval, the private hospitals are better than the public hospitals in the service quality performance and the continuous improvement. As a result of Kuskal Walles test related size in the 88% confidence interval; theirs with 100-199 bed capacity were better than with 200-300 bed capacity in organization cooperation. And in the 88% confidence interval, theirs with 301-499 bed capacity was better than with 200-300 bed capacity in organization cooperation. The results of the eight regression hypotheses demonstrate that the healthy service quality is directly and positively affected by the organization cooperation, workforce motivations and the information analysis for the continuous improvement, the technology leadership, the service quality performance, the workforce development and the senior management leadership. On the other hand, each sub-dimension was calculated mean for each item. The healthy service quality was increased in the organization cooperation, the workforce motivations and the information analysis for the continuous improvement. In the hospitals, the healthy service quality should be increased in the established coordination team who participating in the management decision process. And periodically, questionnaires should be prepared for and applied to patients and hospital workforce. Then the statistical quality control equipments should be used for the healthy quality evaluations.