Kalite geliştirmede deneysel tasarım ve bir uygulama
Experimantal design in quality improvement and an application
- Tez No: 207299
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MESİHA SAAT ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İstatistik, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalısmada, bir kalite gelistirme teknigi olan deneysel tasarım tanımlanmıstır. Bu amaçla deneysel tasarımın kalitedeki yeri, önemi ve tarihsel gelisimi incelenmistir. Literatürde yer alan ve uygulamada kullanılan birçok teknigin genel yapıları ve özellikleri arastırılmıstır. Taguchi'nin kaliteye getirdigi farklı bakıs açısını vurgulamak için deneysel tasarım teknikleri içinde özellikle Taguchi metoduna ve Ortogonal dizi kavramına deginilmistir. Herhangi bir ürün ya da hizmet için uygulanacak bir deneysel tasarım prosedürü açıklanmıstır. Ayrıca farklı durumlardaki uygulamalar için tekniklerin özellikleri ve uygunlukları belirlenmistir. Konu ile ilgili teorik bilgiler verildikten sonra endüstride yapılan bir kalite iyilestirme uygulaması verilmistir. Minitab 14 paket programı ile yapılan analizler sonucunda sürece etki eden faktörler ve bunların arasındaki etkilesimler bulunmustur.
Özet (Çeviri)
In this study, Experimental Design is described as a quality improvement technique. With this purpose, the place of experimental design in quality, its importance and its development in history are investigated. The structure and properties of the techniques in literature and application in industry are searched. To emphasize the different perspective of Taguchi in Quality, especially Taguchi method and orthogonal arrays are mentioned. The experimental design procedure, which can be applied for a product or a service, is explained. Also the properties and the convenience of the techniques are determined for the different kind of cases. After giving the theoretical knowledge, a quality improvement application, which is examined in industry, is presented. From the results of the analyses performed by Minitab 14 packet program, the factors, which affect the process, and the interactions between them, are found.