Şeker sanayiinde iktisadi etkinlik: Avrupa Birliği-Türkiye karşılaştırılması
Economical efficiency in sugar industry: European-Turkey comparison
- Tez No: 207302
- Danışmanlar: DOÇ.DR. UFUK SERDAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
AB'ye aday ülke olan, Türkiye'nin, Birlige entegrasyon sürecinde, seker sanayiinin, Birligin seker sanayiiyle rekabet edebilecek kapasitede olup, olmadıgını belirlemek için bu çalısma yapılmıstır. Bu amaçla, AB ve Türkiye seker sanayilerinin üretim etkinlikleri ve toplam faktör verimlilikleri analiz edilmistir. Öncelikle, AB ve Türkiye seker sanayileri üretim etkinlikleri, Veri Zarflama Analizi (VZA) ile elde edilmistir. Daha sonra, elde edilen etkinlikler, dinamik anlamda Malmquist Endeksi'yle (ME) incelenerek Toplam Faktör Verimlilikleri'ndeki degisimler (TFPC) hesaplanmıstır. Hesaplamalar sonucunda, Türkiye'nin, etkin bir üretime ve zaman içerisinde elde ettigi bu etkinligi koruma potansiyeline sahip oldugu görülmüstür. Türkiye'deki 30 seker fabrikasının aynı dönem içerisindeki üretim etkinlikleri incelenmistir. Bu fabrikalardan, en etkin olanlarının, Çorum, Kütahya, Kars, Konya ve Eregli oldugu görülmüstür. Elde edilen bulgularla, etkin olmayan fabrikaların, girdilerinin nasıl yönlendirilecegi konusunda Potansiyel yilestirmeler Analizi (PA) yapılmıstır. Bu fabrikaların referans alacakları etkin fabrikalar belirlenmistir. Tüm yukarıda yapılan analizler sonucunda, Türkiye seker sanayiinin, AB pazarı içinde, üretimde rekabetçi bir yapıya sahip oldugu ve üretim etkinligi ile bu pazarda söz sahibi olabilecegi açık bir sekilde ortaya konulmustur.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out in order to determine whether the sugar industry in Turkey is capable of being in competition with the sugar industry of the Union within the integration period of Turkey which is a candidate member for European Union. For this reason, the production activities and total efficiencies of the sugar industries of EU and Turkey have all been analyzed. First of all, the production activities of the sugar industry within EU and Turkey have been obtained with the method of Data Enveloping Analysis (DEA). Obtained activities have then been investigated with Malmquist Index in respect to dynamics and Total Factor Productivity Changes (TFPC) have been calculated. It was seen as a result of these calculations that Turkey has an efficient production and, has the potential to protect this efficiency level obtained in time. The production activities of 30 sugar factories in Turkey have been analyzed. It was seen that the most productive of these factories exist in Çorum, Kütahya, Kars, Konya and Eregli. Potential Amendment Analysis has been carried out in order to define how to direct the inputs of the factories which are not productive enough. Reference factories for the latter ones have been determined. As a result of the analyses stated above, It was stated that the sugar industry in Turkey has a competitive structure in production within the EU market and has the potential to be directly involved in this Market with its production activities.