Türk aile işletmelerinde kurumsallaşmayı engelleyen aile değerleri üzerine Isparta ilinde bir çalışma
A study in isparta province on the family values that obstructing institutionalization in Turkish family businesses
  1. Tez No: 207318
  2. Yazar: AHMET FARUK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN İBİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler v e bu gelişmelerin de etkisiyle küreselleşme sürecinin hızlanması, iş dünyasında yeni trendlerin ortaya çıkmasın a ve acımasız bir rekabet ortamına neden olmuştur. Aile işletmelerinin dünyada ekonomi içinde önemli bir payı (y aklaşık %85) vardır. Ancak aile işletmelerinin devamlılıklarının sağlanması oldukça zordur. Aile işletmeleri çevresel değişimlerin hız kazanması ve işletme faaliyetlerindeki karmaşıklığın artması nedeniyle değişen koşulların gereklerine cevap vermekte güçlüklerle karşılaşmaktadır. Bu güçlükleri ortadan kaldırmanın en önemli yolu kurumsallaşma olacaktır. Çünkü kurumsal bir yapı, şirkete ait tüm değerlerin bir sisteme dönüşümünü sağlar ve sürekli başarı için gereklidir. Aile işletmelerinde kurumsallaşma iki farklı boyutta ele alınmalıdır. Birinci boyut şirketin kurumsallaşması, ikinci boyut ise örgütsel değerlerle aile değerlerinin karşılıklı etkileşimlerinin sağlanarak aile ilişkilerinin kurumsallaşmasıdır. Çünkü aile değerleri ve inançları şirketteki işlerin yapılma şeklini, kişiler arası ilişkileri yani kurumsal kültürü önemli ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle aile işletmelerindeki yöneticiler örgütsel değer lerle aile değerleri arasındaki dengeyi doğru kurmalı, aile kültürüne ait hangi değerlerin ve inançların örgütsel değerlerde yaşatılması gerektiğini belirlemelidir. Bu amaçla Isparta ilinde yer alan aile işletmelerinde aile değerleri ve kurumsal kültür ili şkisinin ölçümüne yönelik bir araştırma gerçekleştirilmiş, bulgular değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Speeding up the globalization process with the developments of the information and communivation technologies and these developments impact causes new trends in business world and ruthless competition environment . Family businesses have an important share ( approximately 85%) in world economies. But it is quite difficult to sustain the existence of family businesses. They face some difficulties in responding the requirements of changing environment because of increasing environmental changes and complexity of business activiti es. From this point of view, the institutionalization would be the best suggestion for the solution of the problems underlying the family businesses. Because, an organizational structure is essential for the continual success as it allows all of the values af the company to turn into a system. The institutionalization should be discussed at two different dimensions. While the first dimension is the institutionalization of the company, the second one is the institutionalization of the familt relationships through the interaction of the organizational values with the family values. Because the values and the convictions of the family considerably affect the handling of the affairs within the company, interpersonal relationships, that is to say, the organizatio nal culture. Therefore, the managers of the family businesses should establish the balance between the organizational values and the family values accurately, and determine which values and convictions belonging to family culture are to be kept alive withi n the organizational values. Within the framework of this goal, a study has been carried out regarding the relationship between the family values and the organizational culture within the family businesses in Isparta City, the findings have been evaluated and the interpreted.