Stratejik bir yenilik geliştirme aracı olarak iş kuluçkaları ve Türkiye için bir model denemesi
Business incubation as a means of strategic innovation development and a model attempt for Turkey
  1. Tez No: 207319
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN İBİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Uluslararası ekonomik bütünlesme, bir taraftan rekabeti artırarak teknolojik gelisme açısından fırsatlar dogurmakta, diger taraftan bölgeler ve yöreler arasında sosyo-ekonomik dengesizliklere neden olmaktadır. Küresellesme ve ekonominin yerinden yönetiminin es zamanlı olarak yasandıgı günümüzde yerel ve bölgesel kalkınma stratejilerinin önemi giderek artmaktadır. Bölgesel ve yerel olarak uygulamaya geçirilebilecek makro ve mikro bölgesel kalkınma projeleri ve çalısmalarla issizlik ve yoksulluk sorunu asılabilecek bir problemdir. Makro düzeyde bölgesel gelisme programları ile desteklenecek yenilik ve istihdam tabanlı yerel mikro projelerin yasama geçirilmesi somut çözüm önerisi olarak görünmektedir. Yerel ve bölgesel kalkınmada yenilikçi bir yaklasım olan girisimciligin gelistirilmesinde s kuluçkalarının önemli bir yeri vardır. Zorlukları asabilmek ve ümit verici, özgün is fikirlerini destekleyebilmek için is kuluçkası gibi araçlar kullanarak özel destekleme mekanizmaları gelistirilmelidir. s kuluçkası, girisimcilere uygun is yeri mekanı, sekreterya hizmetleri, ortak kullanım cihazları, yönetim destegi, danısmanlık ve egitim gibi bir takım hizmetlerin sunuldugu bir programdır. Bu çalısmada, yenilik ve is kuluçkaları kavramları tanımlanarak, is kuluçkalarının tarihsel gelisimi, türleri, kurulması, isletilmesi, sundukları hizmetler, örgütlenmesi, finansmanı, karsılastıkları riskler üzerinde durulmus, Dünya'daki is kuluçkalarının uygulama örnekleri hakkında bilgi verilmistir. Dünya'daki is kuluçkaları uygulamaları gözlendiginde, her bir uygulamanın mutlak bir modeli yansıtmadıgı, kendine has ve baglı bulunulan ülkenin, bölgenin kurulusun özelliklerine göre önemli farklılıklar arz ettigi görülmektedir. Türkiye için gelistirilebilecek ve bir model olarak önerilebilecek is kuluçkasının türü ve kapsamı, ögeleri, çalısma usulleri, kurulması ve isletilmesi, örgütlenme biçimi, finansman kaynakları ve destekler, yasal dayanagı, ulusal kuruluslar ile entegrasyonunu içeren kosulları bu çalısmada ayrıntılı olarak ele alınmıstır
Özet (Çeviri)
International economic integration creates opportunities by increasing competition in terms of technological development but it also leads to socioeconomical imbalances among regions and districts. In today's world where globalisation and local management of economy is simultaneously experienced, the importance of local and regional development strategies is gradually increasing. Unemployment and poverty are soluble problems with macro and micro regional development projects and studies which can be applied locally and regionally. The implementation of innovation and employment based local micro projects with the support of regional development programmes in macro level is considered as a concrete solution propose Business incubation has an important role in development of enterprise, which is an new innovative approach in local and regional development. Special mechanisms of support like job incubation should be developed in order to overcome dificulties and support promising, original work ideas. Business incubation is a programme which offers services like suitable workplaces, secretariat services, jointuse equipments, management support, consultancy and training to the entrepreneur. In this study, the concepts of innovation and business incubation are defined; historical development of business incubations, their types, establishment, organization, financing, the services they offer and the risks they come across has been explored and information regarding the examples of business incubation applications around the world has been given. The business incubation applications around the world are examined and it has been observed that each application does not reflect an absolute model, but each of them is unique and displays important differences according to characteristics of the country, region and establishment it depends. Within this study, the type, scope, components, work procedures, establishment and management, organization type, sources of financing and supports, legal basis, the conditions including the integration with national institutions of the business incubation that can be developed and offered as a model for Turkey have been studied in detail.