Bankalar açısından basel sermaye yeterliliği uzlaşısı ve kobi'ler üzerine etkisi
Basel capital adequacy agreement for banks and effect on Smes
  1. Tez No: 207334
  2. Yazar: MURAT KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEREF KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Finansal piyasalarda ve ülke ekonomilerinde yasanan krizlerin son yıllarda çogalması ile birlikte bankacılık sektöründe sermaye yeterliligi kavramının önemi artmıstır. Sermaye yeterliligi, bankaların mali yükümlülüklerini karsılamak ve beklenmeyen zararlardan korunmak amacıyla bulundurmaları gereken sermaye düzeyini ifade etmektedir. Sermaye yeterliligine iliskin ilk düzenleme Basel Bankacılık ve Denetim Komite'si tarafından Basel I olarak 1988 yılında yayınlanmıstır. Bu düzenlemenin riske karsı duyarlılıgının düsük olması nedeni ile 2004 yılında ikinci sermaye yeterliligi düzenlemesi olan Basel II yayınlanmıstır. Basel II uygulamalarından etkilenecek en önemli ekonomik birimler KOB'lerdir. Ülke ekonomileri içinde önemli bir yere sahip olan KOB'ler, Basel II ile birlikte yeniden tanımlanmıs ve yeni tanıma göre, mevcut uygulamada KOB olarak degerlendirilmeyen birçok isletme KOB kapsamında degerlendirilecektir. Finansal piyasalara Basel II'nin getirdigi en önemli degisiklik ise kredi derecelendirme kavramıdır. Kredi derecelendirme, borçlunun krediyi belirlenen sürede ve miktarda geri ödeyebilme gücünün ifadesidir. Basel II ile birlikte bankalar kredi kullandırırken, borçlulara, bagımsız kredi derecelendirme kurulusları veya bankalar tarafından verilen kredi notlarını esas alacaklardır. Kredi notu yüksek olan KOB'ler bankalardan daha düsük maliyetle kredi saglayabilecekken, kredi notu düsük olan KOB'ler ise daha yüksek maliyetle kredi kullanabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
Owing to the increasing crisis in recent years occuring in financial markets and state economies, the importance of the ?capital adequacy? notion in banking sector has improved. Capital adequacy means, the capital level which the banks have to keep in their bodies in order to meet their financial obligations and to protect themselves against unexpected loss. The firt arrangement related to capital adequacy was published as Basel I by The Basel Commitee on Banking Supervision in 1988. Because this arrangement has low sensibility against risk, in 2004, second capital adequacy arrangement, Basel II, was published. The most importent units to be affected by Basel II applications are SMEs. SMEs which have a significant share in state economies have been redefined with Basel II and according to the new definition, many enterprises which are not considered as SME in current application are to be considered as SME The most importent innovation that Basel II has brought into financial markets is credit assesment. Credit assesment is the definition of debtor?s capasity to pay the credit back in determined term and amount. With Basel II, when the banks let the debtors use credit, the debtors? credit grades given by external credit assesment institutions and banks are to be predicated on. While SMEs with high credit grades are able to obtain credits with low costs, the SMEs with low credit grades will only be able to use credits with high costs.