Arnavutluk Devleti'nin dış politikasında Arnavut azınlıklar (Kosova, Makedonya, Greece)
The Albanian minorities at Albania State's forign policy (Kosovo, Macedonia, Greece)
- Tez No: 218998
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SEYFETTİN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Balkanlar'da stratejik bir öneme sahip olan Arnavutluk ciddi bir rol verilmesi düşünülen bölgelerden biridir. Önemli bir jeopolitik konuma sahip olan Arnavutluk, birkaç sorunu beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada, Balkanlar'ın anahtar ülkesi olan Arnavutluk dış politikası ve azınlıklara etkisini ele alınmıştır. Tez üç bölümden oluşmaktadır.Azınlıklar bu sorunların en önemlisidir, çünkü bunlar Arnavutluk dış politikasının dünden bugüne olan mimarisini oluşturmaktadır.Arnavutlar, Balkanların demografik açıdan en fazla dağılmış uluslarından biridir. Şöyle ki Balkanlarda yaşayan 6 milyon Arnavut'tan sadece 3.3 milyonu Arnavutluk topraklarında yaşarken diğerleri komşu ülkelerde yaşamaktadır. Özellikle Soğuk Savaş sonrasında Arnavutluk dışında kalan Arnavutlar irredentist emellerin çatıştığı en kritik coğrafyalarda yaşamalarından dolayı dünya kamuoyunun en fazla ilgisini çeken uluslardan biri haline gelmiştir. Arnavut milliyetçiliği, Soğuk Savaş sonrası milliyetçiliğin gelişimi açısından ilginç bir örnek olma özelliği taşımaktadır. Kosova, Makedonya, Yunanistan ve Karadağ'da yaşayan Arnavutlar arasında hızla yayılan bu milliyetçilik dalgası ?Arnavut Sorunu?nu dünyanın gündemine taşımıştır.Aynı zamanda sorunlu bir bölge olan Balkan yarımadasının, çözüm getirilmesi gereken konularından biri de azınlıklardır.Giriş bölümünde Arnavutlar'ın tarih sahnesinde Balkanlar'daki Arnavut azınlıklara uyguladığı politikalar özetle verilmiştir.Birinci bölümde, Arnavutluk Devleti'nin 1912 yılından itibaren (Arnavutluk'un bağımsız olarak ortaya çıkışı) bugüne kadar olan dönemi tarihsel olarak ele alınmıştır. Arnavutluk'un dış politikasına etki eden iç ve dış faktörlere maddeler halinde bu bölümde yer verilmiştir.İkinci Bölümde, azınlıkların Arnavutluk Devleti'nin dış politikası üzerindeki etkileri anlatılmıştır. Kosova, Makedonya ve Yunanistan'daki Arnavut azınlıkların her iki ülke üzerindeki etkileri maddeler halinde açıklanmıştır.Son bölümde ise, Arnavutluk'un gelecekteki dış politikasını belirleyecek olan AB'ne üyeliği, ABD ve komşu ülkeleri ile olan iyi ilişkileri üzerinde durulmuş ve de geleceğe yönelik varsayımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Albania has a strategic importance in Balkan Penninsula and for this reason it plays serious role in this region. The geostrategic importance of Albania brings in the same time some different problems. The problem of minorities is the most important one, because the architecture of Albanian foreign policy is builded in a way by these minorities.In this thesis work we treated the Balkan?s key counry, Albanian?s foreign policy, and the reflection that she has on her minorities. If we study Balkan?s demography we can notice that Albanians are one of the most spreaded ethnity. By this view there are six million Albanians in Balkans and just 3,3 million of them live in Albania the others are live in the neighbouring countries. Specially, after Cold War the Albanians that were out of Albania, in a critical geographic area which was influenced by irredentism absorbed the international attention. After Cold War Albanian nationalism was growing up in that way that has the caracter to be a sample. The nationalism among Albanians that live in Kosovo, Macedonia, Greece, and Montenegro was spred so fast that ?Albanian Question? comes im nowadays.In the same time minorities is one of the topics that must be choosen in the region with problems of Balkan Penninsula. Thesis consists on three chapters:Introduction Chapter we treated the policies that Albania used on Albanian minorities that live in different countries of Balkan.At the First Chapter, we treated the history of Albania in a period from 1912 (the year that Albania became independent) to nowadays. In this chapter we treated in topics the eternal and esternal factors that influence the foreign policy of Albania.At the Second Chapter, we treated the influence of Albanian minorities on Albanian foreign policy. We also treated in topics the influence that Albanian minorities which live in Kosovo, Macedonia and Greece have in each country.At the last chapter, we considered the Albanian's future foreign policy that will be determinated by her EU membership, her good relations with USA and neighbouring countries and also we hypothesed about her future.