Avrupa Birliği uyum sürecinde Türkiye'deki sivil toplum kuruluşları
Non governmental organizations in Turkey in the adaptation process with european community
  1. Tez No: 207335
  2. Yazar: OLCAY KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YÜKSEL METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'deki STK'ın gelisimine Avrupa Birligi uyum sürecinin etkisini incelemektir. Bu konuyu tahlil edebilmek için Avrupa Birligi'nde ve Avrupa tarihinde sivil toplum ve STK'ların gelisiminin ve bugünkü konumlarının yeterince anlasılması ve açıklanması gerekmektedir. Sivil toplum ve STK'ların tarihsel ve teorik olarak Avrupa'da dogup gelismis kavramlardır. Bugün sivil toplumun Avrupa'nın geleneksel toplum tipi oldugunu söyleyebiliriz. Bu nedenle bugün Avrupa Birliginde sivil toplum ya da STK'lar çogunlukla sadece gelismekte olan ülkelere yönelik olarak gündemdedir. Bugün Avrupa Birliginde konu agırlıklı olarak aday ülkelere yönelik olarak bu ülkelerde STK'ların olusturulması ya da gelistirilmesi gerektigi üzerinde çalısmalarla birlikte anılmaktadır. Türk tarihinde sivil toplumun ya da sivil toplum degerlerine sahip kurulusların olmadıgını söylemek tam olarak dogru degildir. Ancak Avrupa'daki gelisimi düsünüldügünde STK'ların en önemli özelliklerinden biri olan yönetim karsısında görece özerk olmak özelligi Osmanlı döneminde varlık göstermis olan STK benzeri kuruluslar için söz konusu oldugunu söylemek zor görünmektedir. Yani bu kurulusların devlet karsısında bagımsız olduklarını söyleyemeyiz. Bu nedenle Osmanlıdaki bu yapılar, islev olarak STK sayılabilecek olsalar da bugünkü anlamda STK sayılmamaktadırlar. Avrupa Birliginde Avrupa çapındaki STK'lar aday ülkelerle olan iliskilerde kendi alanlarında faaliyet gösteren STK'ları görmek istemektedirler. Ayrıca birlik içinde birçok kararın alınmasında STK'lara danısılmaktadır. Bu nedenle STK'lar özellikle aday ülkelerin uyum süreçlerini hızlandırmakta oldukça etkili olabilmektedirler. Sonuç olarak, Türkiye'de sivil toplumun ve STK'ların gelistirilmesi geregi her zaman gündemde olmustur. Türkiye'de de özellikle Helsinki sonrası süreçte Avrupa Birligi uyum süreci nedeniyle bu alanda daha köklü iyilesmeler görülmeye baslanmıstır. Bunu ulusal mevzuat degisiklikleri ile de kolaylıkla takip edebiliyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim of thesis is discussing the effect of European Community adaptation process in establishing of NGOs in Turkey. For purpose of analyzing this subject it is necessary to examine clearly civil society and NGOs in the context of European Community and history of Europe. Civil society and NGOs, historically and theoretically, emerged and developed in Europe. It is possible to say that civil society is the traditional form of Europe. Today, the civil society and NGOs are just evaluated as a subject of underdeveloping countries in Europe. The community is interested in the subject of establishment and development of NGOs in these countries. It is not exactly right to claim that civil society or institutions, which have same values with NGOs, do not exist. However it?s difficult to say that there have been institutions in Ottoman Empire which were autonomous under the empire comparing with developments in Europe. In other words the institutions were not autonomous under the Ottoman Empire. Therefore the institutions could be categorized functionally but not in the same meaning of contemporary NGOs. NGOs which are functioning around Europe require NGOs which are functioning in same fields from candidate countries. Also, the community asks for advice from NGOs in decision making process. Therefore NGOs are very effective for accelerating of adaptation process of the candidate countries. Finally, developing of civil society and NGOs in Turkey has been a popular subject in recent years. Especially after Helsinki process, fundamental improvements in the way of adaptation with Europe have been seen. This process appears obviously in amendment of national public laws.