Yargıtay kararları çerçevesinde kıymetli evrakta şahsi defiler
Personal pleas in securities within the framework yargitay decisions
  1. Tez No: 207359
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TAHİR SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Defi, davalının sahip olduu özel bir sebebe dayanarak, gerçekte borçlu olduu bir edimi yerine getirmekten kaçınma hakkıdır. Defiler, senetten anlaılan defiler, senetteki taahhüdün hükümsüzlüüne ilikin defiler ve ahsi defiler eklinde üçe ayrılarak incelenebilir. ahsi defiler, senet metninden anlaılan defiler ile senedin hükümsüzlüüne ilikin defiler dıında kalan defilerdir ve ancak ahsi definin doumuna neden olan dorudan doruya münasebetin tarafları arasında ileri sürülebilir. Hangi defiler ahsi defidir? Temel anlamalardan kaynaklanan defiler ahsi defidir. Temel anlamadan kaynaklanan defileri irade bozuklukları, hukuka aykırılık halleri, kumar ve bahis defi ve ehliyetsizlik defi olarak dörde ayırarak inceleyebiliriz. Hata, hile, ikrah ve gabin irade bozukluu halleridir ve birer ahsi defi olarak ileri sürülür. Hukuka aykırılık halleri ise, kanuna aykırılık, ahlaka aykırılık, kamu düzenine aykırılık, ve kiilik haklarına aykırılık olarak dört ana balık altında incelenebilir. Özel anlamalardan kaynaklanan, hatır anlaması, vade uzatma anlaması, gizli rehin ve gizli tahsil cirosu defileri de birer ahsi defidir. Ödeme, ibra ve takas defi de Yargıtay'ın da köklemi kararlarında belirttii gibi birer ahsi defidir. Bedelsizlik hususu, Türk Hukukunda yasalarla düzenlenmi bir kavram olmayıp, Yargıtay ve doktrin tarafından oluturulmu bir kavramdır. Bedelsizlik iddiası, temel borç ilikisi ile ilgili bir kavramdır ve ancak temel borç ilikisinin tarafları arasında ileri sürülebilen ahsi bir defidir. ahsi defiler TTK'nın 599. maddesi gereince ancak asıl ilikinin tarafları arasında ileri sürülebilir. Bununla birlikte bu hususun birkaç istisnası bulunmaktadır ve ahsi defilerin dermeyanı bazı hallerde genilemektedir. ahsi defilerin dermeyanının geniledii halleri, halefiyet, vadeden sonra ciro ve bilerek borçlunun zararına hareket olarak üçe ayırarak inceleyebiliriz. Balıca halefiyet halleri, devralma, birleme, miras, tahsil cirosu, alacaın temlikidir. ahsi defilerin geniledii hallerde ahsi defi hukuki niteliini korumaktadır, fakat ahsi definin etki alanı genilemektedir.
Özet (Çeviri)
Plea gives the defendant the right to avoid from his/her obligation by the way of basing on a special reason. Pleas can be examined by dividing into three; pleas understood from the deed, pleas related with the invalidity of the commitment in the deed, and personal pleas. Personal are the pleas which are not in the other two groups and can only be claimed between the direct sides of relation. Which pleas are personal pleas? Pleas which stem from basic agreements are personal pleas. We can examine the pleas which stem from basic agreements by grouping into fouras failure of volition, contradiction to low, plea of gambling and betting, and plea of legal incapacity. Flow, deception, coercion and fraud are the failure of volition circumstances and they can be claimed as personal pleas. The failure of volition circumstances can also be examined under four main title which are contradiction to rule, contradiction to ethic, contradiciton to public order and contradiction to individual rights. Plea of accommodation agreement, plea of agreement to prolong the term, secret pawn plea and secret collection endorsement plea, which stem from special agreements are personal pleas. Payment plea, plea of acquittal and plea of barter which are pointed out in the established Yargıtay decisions, are also personel pleas. The concept of `free of charge? is not ordered by rules in the Turkish Low, but it is constituted by the doktrin and Yargıtay. The claiming of `free of charge? is a concept which is related with the basic loan relation anh this personel plea can only be claimed between the direct sides of the relation. According to the article 599 of TTK, personel pleas can only be claimed between the direct sides of the basic relation. On the other hand, there are some exceptions which enhance the states when personel pleas can be claimed. We can examine these states by grouping into three. These are subrogation, endorsement after the term and intentional harm to indebted. Main subragation states are taking over, unification, inheritance, endorsement of payment, conveyance of credit. Personal pleas protect its juridical quality and the effects of personal pleas increase in the states mentioned above.