Çekin cirosu
Edorcement of cheque
  1. Tez No: 304023
  2. Yazar: ERKUL BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezde çekin ciro ele alınmıştır. Çek, ticari hayatta çok kullanılmaktadır. Buna karşılık (Kanunun Alman hukukundan esinlenmesi sebebiyle) Türk Ticaret Kanunu'nda çek hakkında poliçeye nazaran daha az hüküm bulunmaktadır.Çekin cirosu diğer kıymetli evraka göre özellik arz etmektedir. Bu özellikler Türk Ticaret Kanunu, 3167 sayılı Kanun, 4814 sayılı Kanun ve 14/12/2009 sayılı 5941 sayılı Çek Kanunu çerçevesinde değerlendirilmiş, Yargıtay Hukuk Dairelerinin kararları ve karşılıksız çek suçuna ilişkin kararlar veren ?özellikle- 10. Ceza Dairesinin kararları ile desteklenmiştir.Çalışmada, Doktrinde Kanunların çelişen veya eksik olduğu belirtilen hükümler nedeniyle çıkan ihtilafların, yine doktrin ve Yargıtay görüşleri doğrultusunda çözüm yolları belirtilmeye çalışılmıştır. Çekin cirosunun hukuka uygun ve eksiksiz nasıl yapılacağı anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Endorsement of Cheque has been studied in this thesis. Cheques are widely used in commercial life. However, (due to fact that it has been broadly inspired by German Commercial Law) Turkish Commercial Law contains fewer articles regarding ?Cheque? when compared to ?Policy?.Endorsement of Cheque has certain characteristics in comparison to other valuable papers. Those characteristics have been studied within the framework of Turkish Commercial Law, Law numbered 3167 and 4814; Cheque Law numbered 591 and dated 14.12.2009; and also supported with Supreme Court of Appeals (Yargıtay) Chamber of Law decisions and particularly decision of 10th Chamber that issues decisions as regards bad cheque.The study here tries to examine certain identifications of Jurisprudence with regard to discrepancies or imperfections among the relevant law provisions and possible solution suggestions for those discrepancies or imperfections, as per the opinion of Jurisprudence and decisions Supreme Court of Appeal. It has been tried to explain how to perform endorsement of cheques in line with law and without imperfection.