Performans değerlendirme ve ücretler
Performance evaluation and wages
  1. Tez No: 207388
  2. Yazar: HÜSEYİN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Son yıllarda, isletmeler arasındaki rekabetin siddetlendigi dünya mal ve hizmet piyasalarında, isletme yönetimleri varlıklarını sürdürebilmelerinin, çalısanlarının verimliliklerini arttırmalarına baglı oldugunu anlamıslardır. Bu dönemde isletme yönetimleri; en iyi çalısanları isletmeye çekmenin ve isletmede tutmanın yeterli olmadıgını görerek, bu çalısanların isletmenin organizasyonel hedefleri dogrultusunda da yönlendirilmesi gerektiginin farkına varmıslardır. Çalısanlarıyla rekabet sansı yakalamak isteyen isletme yönetimlerinin, onların; üzerlerine düsen görevleri tam olarak yerine getirmelerini saglaması ve mevcut islerindeki becerilerini arttırması gereklidir. Ama öncelikle isletme yönetimleri, çalısanlarının hali hazırdaki basarılarını tespit etmelidirler. Bu tespiti yapmanın en iyi yolu ise isletmelerin, performans degerlendirme sistemlerinden yararlanmalarından geçmektedir. Bu çalısma ile de performans degerlendirme ve performans degerlendirmenin ücretler üzerine etkilerinin incelenilmesi amaçlanmaktadır
Özet (Çeviri)
As the competition has recently increased in the world products markets, companies have come to realize that their very existence depends on enhancing the performance of their workforce. During this period, management has also realized that attracting and preserving the best people to their companies is not simply enough, thus it is necessary to channel workforce towards the company?s goals. Those managements seeking to accomplish competitive advantage via by their workforce need to convince the workforce to perform their task properly and to improve their skills in their present jobs. Before doing so, the current success of the workforce must be determined. This best way of doing so is performance evaluation. This study intends to analyze performance evaluation and its impact upon wages.