İşe alım sürecinde etik ilkelere ilişkin davranışların algılanması üzerine bankacılık sektöründe bir araştırma
A research in banking sektor because of perceiving attitudes relating to ethic principles in the process of engaging
  1. Tez No: 207439
  2. Yazar: ZELAL YEĞİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNALİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
slam vahiy temeline dayalı bir dindir. Bu sebeple slam'a inanmayanlar itirazlarını vahiy olgusuna yöneltmistir. Kur'an da indirilisinin baslangıcından itibaren bu itirazlara cevaplar vermistir. Furkan suresi, Kur'an'ın nüzul sıralamasında bu itirazları temel konu edinerek, sebepleriyle birlikte ele alıp cevaplar sunan ilk suredir. Bir peygamber olarak Hz Muhammed'in özellikleri, vahyin imkanlılıgı ve vahyin gelis sekli, günümüz gayrı müslimlerinde oldugu gibi, Mekke müsriklerince de en çok itiraz edilen konulardı. Bu itirazlar incelendiginde görülür ki onlar gerçek birer itiraz olmaktan çok mevcut dini degerlerin degisimine karsı direnisin ileri sürdügü bahaneler tarzındadır ve sosyolojik ve psikolojik etkenlerden kaynaklanmaktadır. Furkan suresinde ve benzeri surelerde bu itirazlara ve sebeplerine verilen cevaplar son derece etkili olmus, kıssa zamanda slam'a karsı direnis kırılmıs ve itirazcılar slam'a dahil olmuslardır
Özet (Çeviri)
Islam is a religion which is based on divine inspiration. So, people who don?t believe slam object to divine inspiration because they haven?t got belief. Since Koran had been sent, it has answered these objections one by one. The objection against divine inspiration, the reason of objection and answered which is given to all of these have investigated thanks to surah Furqan. Personality and qualities of the prophet Muhammad, contingency of divine inspiration, the coming shape of divine inspiration has been objected by polytheist of Makkah who was the colbcutars of Islam. These objections wasen?t based on the right reasans, morever it was based on the resistance against change of existing holy belief. The reasans of resistance was factors of sociological and psychological. It has been given various answers both these objections and reasans in surah Furqan. These answers has had got great effects so, the resistance of Makkah has been finished and they have accepted to Islam.