The role of human resource management in the reorganizing of development of health sector and an application
Sağlık sektörünün gelişiminde yeniden yapılanma sürecinde insan kaynakları yönetiminin rolü ve bir uygulama
  1. Tez No: 207442
  2. Yazar: ÖZLEM GÜRKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET TUĞRUL SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu tez çalısmasında, yeniden yapılanma, amaçları, uygulanması, insan kaynakları yönetiminin bu süreçteki rolü ve uygulama örnegi olarak seçilen saglık isletmeleri, karakteristikleri ve tarihsel gelisimleri incelenmistir. Saglık isletmeleri dinamik çevre kosullarında ayakta kalabilmek için, degisimi ve örgütün buna uyumunu saglamalıdır. Saglık sektöründe kurumsallasmayla birlikte insan kaynakları departmanı da örgüt semasında yerini almaktadır. Söz konusu uyumu saglama ve yeniden yapılanmanın basarılı bir sekilde sonuçlanmasında örgütün tümüne etki eden ve stratejik bir noktada bulunan insan kaynakları yönetiminin önemi büyüktür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, reorganization, the purpose of reorganization, implementation and the role of human resource management during this process and chosen as an application area, also health organizations, their characteristics, historical development have been analyzed. Health organizations also have to support change and harmonization of the organization with the changes, in order to be able to stand against dynamic environmental conditions. Within institutionalization and reorganizing process, human resource department has taken important place in the organization chart. Human resource management, which has direct effects on entire organization, is at a strategic position in providing the mentioned harmonization and a successful compilation of reorganization.