Perakendecilikte kurumsal marka kimliği ve saha çalışması
Corporate brand identity in field work
- Tez No: 207465
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAMAN ÖZTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bayanların çalısma hayatına girmesi, çalısma düzeylerinin artması ve büyük sehirlerdeki trafik sorunu, var olan kısıtlı zamanın çok verimli kullanılmasına neden olmustur. Tüketiciler tek magazadan farklı ihtiyaçlarını karsılamak istemektedir. Bu yüzden de perakende magazaların yapısında degisimler olmustur. 50.000 ürün çesidini barındıran hipermarketler ve bu hipermarketlerle aynı sirket bünyesinde olan marketler perakende sektörüne hakim olmustur. Perakende magazalarda bulunan ürünler arasında fark bulunmamaktadır. Örnek olarak hipermarketleri ele aldıgımızda, bütün hipermarketlerde gıda reyonu, temizlik malzemeleri ve kisisel bakım ürünleri, elektronik bölümü bulunmaktadır. Bu bölümlerde ülkemizde üretilen bilinen markaların yanı sıra ithal ürünler ve market markaları da yer almaktadır. Bir perakendecinin uygulamaya yeni geçtigi en son teknolojiyi bir digeri çok kısa zaman sonra sistemine dahil etmektedir. Perakende magazalarda kredi kartlarına taksit imkanını sadece bir magaza yapmamaktadır. Dolayısıyla, tüketiciler perakendecileri mantıksal olarak degerlendirdiklerinde, perakende magazalar arasında çok büyük farklılıklar görmemektedir. Ancak, perakendeciler, sadık tüketici kitlesi olusturmak için digerlerinden bir takım farkları oldugunu tüketicilere iletmelidirler. Bunu yapmanın yolu da tüketicilerle duygusal bag kurmaktır. Perakendeciler, marka çalısmalarıyla bu duygusal bagı olusturabilmektedir. Markanın da en temel yapı tasını marka kimligi olusturmaktadır. Perakendecilerin markası ise kurum markası oldugu için bu tezde perakendecilikte kurumsal marka kimligi üzerine çalısılmıstır
Özet (Çeviri)
The number of working women increase, the increasing level of works and the traffic problem in big cities causes that the time has to be used in an efficient way. Consumers want to buy their needs in one-stop shopping. That is why retailing stores? structure has changed. The hypermarkets that have 50.000 product assortment and the markets that are in the same firm with those hypermarkets dominate to the retailing. There aren?t any differences between the product range and the sections of the retailing stores.In these sections there are brands which are produced in our country, import brands and private label products. After a retailer used a new tecnology, that new tecnology is used by the other retailers. All the retailers have serve about the installment to credit cards. So when the consumers appraise the retailing stores, they don?t see big logical differences. But to have loyal consumers, retailers say to their consumers that they are different. So they build emotional connection with their customers. With branding they can build emotional connection. The brand?s basic stone is the brand identity. The retailers? brands are the corporate brands so in this thesis the corporate brand identity in retailing is searched