Özelleştirmenin sosyo-ekonomik etkileri üzerine bir uygulama: Kardemir örneği
An application about the socioeconomic effects of the privatization: Kardemir example
- Tez No: 207466
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ ALKAN SOYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
1970'li yıllarda Dünya Ekonomileri'nde petrol krizlerinin tetiklemesiyle görülen stagflasyon, gelismis ülkelerin ekonomi politikalarında degisiklige gitmesiyle sonuçlandı. Keynesyen politikalar yerini devletin ekonomideki agırlıgının azaltılmasını öngören neoliberal politikalara bıraktı. Bu politikalar, gerçeklestirilmek istenen amaca paralel olarak özellestirme kavramını ön planda tutmustur. Bu ekonomilerdeki özel sermaye birikiminin yüksekliginden dolayı, uygulanan özellestirme politikaları pek fazla soruna yol açmamıs ve basarılı olmustur. Bunun yanında batı ekonomileri, neo-liberal politikaları ve onun önemli bir aracı olan özellestirme uygulamalarını, gelismekte olan ekonomilere de özellikle uluslarüstü kurumlar vasıtasıyla uygulatmaya baslamıstır. Bazı Uzakdogu Ekonomileri dısında kalan gelismekte olan ülkeler, iç kaynak yetersizligi nedeniyle 1930'lı yıllardan beri devletçi bir sanayilesmeye sahne olmus, Kamu ktisadi Tesebbüsleri sermaye birikimini ve sanayilesmeyi saglamak amacıyla kurulmus ve yaygınlasmıstır. Böyle bir ortamda Türkiye de dahil olmak üzere gelismekte olan ülkelere dayatılan neo-liberal politikalar ve ideolojik amaçlı özellestirme uygulamaları, bu ekonomilerde ve KT sistemlerinde ciddi yapısal sorunlara yol açmıstır. Türkiye'de, gelismis ülkelerdeki özellestirme politikalarının ideolojik amaçlarla degistirilmeden uygulanmasının karsısındaki tek örnek, Karabük Demir-Çelik Fabrikaları'nın çalısanlara ve yöre halkına satılarak özellestirilmesidir. Bu çalısmada, uygulanan bu farklı özellestirme yönteminin sosyo-ekonomik etkileri incelenmis ve bu yöntemin Türkiye'de bir model olup olamayacagı sorusunun cevabı aranmıstır
Özet (Çeviri)
The oil crisis in 1970s caused the stagflation in world economies, therefore the developed countries had to change their economy policies. Neoliberal policies that suggest to decrease the government role in economy took part instead of Keynesian policies. These policies put the privatization applications forward according to the general aim of the neoliberal concept. These applications didn?t cause problems because in those countries the private capital level was generally high and therefore the policies went successful. Furthermore the developed economies forced neoliberal policies and its privatization tool to non-developed countries using the supranational institutions. From the 1930s, many non-developed countries except some of the Far-East Economies used state based industrialization because of the lack of capital. The State Owned Enterprises (SOE) was established for raising the capital level and to obtain industrialism. In these conditions, the neoliberal policies and the ideological privatization applications cause serious structural problems in developing countries and their SOEs system. The method of the privatization programme that was used in western economies doesn?t change with some forced ideological aims. The only example against this in Turkiye is the Privatization of the Kardemir Iron and Steel Factories which is privatized by selling its shares to workers and the local people. In this research, this different method of privatization and its socioeconomic effects were examined and searched the answer of this method can be a role model of the privatization in Turkiye.