Türk sinemasında geçiş dönemi ve toplumsal altyapısı (1939 -1950)
The transition period in turkish cinema and its social substructure
  1. Tez No: 207464
  2. Yazar: OKAN ORMANLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRAN ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
1939 -1950 yıllarını kapsayan Geçis Dönemi, Türk sinemasının az bilinen ancak önemli bir dönemidir. Tiyatrocular Döneminden sonra gelen ve kinci Dünya Savasından oldukça etkilenen bu dönemde yurtdısında sinema ve fotografı egitimi almıs genç yönetmenler etkili olmustur. Söz konusu gençlerin önemli bir kısmı, dönemin önde gelen film sirketlerinden biri olan Ha-Ka filmde çok sayıda film çekerek kendi sinema dillerini olusturmaya çalısmıslardır. Tez kapsamında ilk önce Türk sineması üzerine çesitli arastırmalara ve dönemlendirmelere deginilmistir. Daha sonra sinemayı dolaylı ya da dolaysız sekilde etkileyen toplumsal gelisme ve olaylara deginilmistir. 1939-1950 arası, kinci Dünya Savası yılları ve sonrası olarak ikiye ayrılarak bu dönemler de yeni Yönetmenler ve Tiyatrocular olarak iki gruba ayrılarak incelenmistir.Bu yıllarda çekilen filmler ele alınırken yönetmenlerine de deginilmistir. Bunun yanı sıra o yıllarda Türk sinemasında yasanan olaylara ve yasanan gelismelere de yer verilmistir. Geçis Döneminin, kinci Dünya Savasına denk gelen ilk yarısında film sayısı ve film sirketleri sayısı az iken, 1948 yılında yapılan önemli miktardaki vergi indirimi ile filmlerin ve film sirketlerinin sayısı giderek artmıstır. Bu artıs seçilen konularda da farklılıklara yol açmıs yeni yönetmenlerin sinemaya girmesini saglarken Sinemacılar Kusagı'nın zeminini hazırlamıstır
Özet (Çeviri)
Transition Period which covers 1939-1950, is an important but less known period of Turkish cinema. It comes after Theatre Actors Period and very affected from the Second World War. In this period young directors were affective which studied cinema and photography in Europe. Many of these youngs tried to create their cinema language with directing amount of films at Ha-Ka Film, one of the important film company of this period. In this work first of all, we mentioned the several researchs about Turkish cinema and methods of giving periods. Then we mentioned the social developments and incidents which was affected our cinema directly and indirectly. The years between 1939 and 1950 was divided in to parts; Second World War years and after Second World. This parts are also divided as New Directors and Theatre Actors Period. In these parts the movies were mentioned, the directors also. However the incidents and developments given and told in Turkish cinema in these years. In the first part of Transition Period which includes Second War World years, the number of the films and companies were very little. In the second part of the Transition Period, number of the films and companies were increased due to discount in the taxes on cinema in 1948. This increase provided new topics in screenplays and made it easy that new directors came in to cinema and prepared the substructure of Filmmakers Period.