Öneri sisteminin çalışanlar tarafından algılanması ve özendirici etkisi üzerine bir araştırma
A research on perception of suggestion system by employees and the motivating effect of the system
- Tez No: 207483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNALİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Öneri Sistemi, çalısanların önerilerinin alınıp değerlendirildiği ve uygulanabilir olanların uygulandığı bir sistemdir. Bu tezin amacı, öneri sisteminin çalısanlar tarafından nasıl algılandığının arastırılmasıdır. Tezin arastırma asamasında güdüleme teorileri, öneri sistemi, öneri sistemi ve güdüleme teorileri iliskisi, çalısanlar tarafından güdüleyici olarak algılanan uygulamalar ve basarılı bir öneri sisteminin özellikleri incelenmistir. Çalısanların öneri sistemiyle ilgili algılamalarının belirlenebilmesi için bir soru formu hazırlanmıs ve sistemin uygulandığı bir isletme olan Anadolu Efes Kırklareli Fabrikasında çalısanlara dağıtılmıstır. Faktör analizi yapılarak çalısanların öneri sistemiyle ilgili algı grupları belirlenmistir. Bu algı grupları, Olumlu-Özendiricilik Algısı, Zararlı Bulma Algısı, Gereksiz Bulma Algısı, ?nançsızlık Algısı ve Uygulamada Basarısızlık Algısıdır. Algı gruplarının aritmetik ortalamalarına bakıldığında çalısanların öneri sistemini olumlu ve özendirici olarak algıladığı ve sistemi zararlı, gereksiz bulma, sistemin yürütüleceğine inançsızlık ve uygulanmasında basarısızlık gibi olumsuz algılarının düsük olduğu görülmüstür. Sistemle ilgili algı gruplarının birbirleriyle iliskisi incelenmis, sistemi olumlu algılayanların olumsuz algılarının az olduğu, uygulamasını basarısız bulanların aynı zamanda sistemi zararlı buldukları görülmüstür.
Özet (Çeviri)
Suggestion System is an application in which suggestions of employees are received, evaluated and applied if applicable. The aim of this thesis is to search how suggestion system is perceived by employees. In the research stage of the thesis motivation theories, suggestion system and the relation between the motivation theories and suggestion system, the practises which are perceived as motivational by employees and the features which a succesfull suggestion system has to have were examined. A questionnare was prepared to determine the perception of suggestion system and distributed to the employees of Anadolu Efes Kırklareli Factory where suggestion system is being practiced. Employees? perception groups were determined by conducting factor analyzing. These perception groups were to find the system Positive-Motivating, Unnecessary, Harmful, Unsuccessful in practise and Disbelief against the conducting the system. Arithmetical mean levels of these perception groups were determined. It is seen that the employees perceive the system Positive-Motivating and the level of negative perception against the system was quite low. When the relationship between the perception groups was examined, it was seen that the negative perception level of the ones who had high positive perception was low and the ones who had found the performing style of the system at the mentioned factory unsuccesful also perceived it harmful.